Novým hitom investovania je zrejúca whisky!

10. mája 2017

Whisky prekonáva hlavné akciové indexy v Európe a Japonsku, zatienil ju iba americký index Standard & Poor’s

Istý Nigel Isherwood mal výrazne obavy ohľadom celosvetového finančného systému. Povedal si, že verí len v alkohol a tak sa dal od polky minulého roku na kúpu whisky, ktorá zreje v dubových sudoch s objemom 200 litrov. Burza, ktorá ponúka tieto služby sídli aj v Británii.

Netradičná investícia zahŕňa francúzske víno a vzácne kovy. Jeho začiatočný vklad predstavoval 41 000 britských libier. Tento majetok považuje za zábezpeku pred nebezpečenstvom zvýšenia inflácie.

Pre agentúru Bloomberg sa pán Isherwood (50 rokov) vyjadril: „O whisky neviem nič, ale to je mi jedno„. Isherwood žije a pracuje v Austrálii ako športový tréner. Ďalej povedal: „„Viem, že rozloženie kapitálu má vždy zmysel. Zrejúca whisky vyhovuje mojim investičným zásadám.

V súčasnosti za štyridsaťročnú škótsku whisky zaplatíte viac ako 2000 dolárov (1830 eur). K tomu si pridajme fakt, že celosvetová spotreba whisky je na vzostupe. Preto sa tento trh stáva čoraz viac zaujímavý aj pre investorov. WhiskInvestDirect, organizácia ktorá spolupracuje a ponúka možné obchody so sudmi 18 škótskych páleníc uvádza, že za obdobie posledných 8 rokov nastal nárast ceny skoro dvojnásobne v porovnaní s rastom ceny komodít, ako je zlato alebo striebro.

 

 

 

 

 

 

WhiskyInvestDirect bola založená majiteľmi firmy Galmarley z Londýna. Nápad bol jednoduchý. Všetky sudy s whisky môžu prinášať zisk už počas zrenia a tým stimulovať liehovarníkov finančne. Táto spoločnosť už v roku 2003 založila BullionValt, platforma, ktorá zabezpečuje obchody so zlatom a striebrom a v súčasnosti spracováva transakcie v hodnote za viac ako 2 miliardy dolárov.

Predaj whisky na burze bol zahájený v roku 2015. Funguje to tak, že v ponuke sú litre whisky a majitelia finančne pokrývajú ďalšie poplatky za skladovanie. Je teda k dispozícii 24/7.

Najväčším predajcom whisky celosvetovo je pravé Škótsko. A iba whisky vyrobená v tejto krajine môže byť označená ako škótska. Podľa informácii Zväzu škótskej whisky je z krajiny  vyvezených viac ako miliarda fliaš ročne. Súčasné zásoby predstavujú okolo 20 000 miliónov sudov zrejúcej whisky. Tá najlacnejšia whisky zreje 3 roky, drahšie odrody môžu zrieť 12 a viac rokov. Z bežne dostupných dubových sudov sa dá vyrobiť až 267 fliaš whisky.

Podľa údajov WhiskyInvestDirect sa cena novo vyprodukovanej whisky zvýšila o 143 percent za posledných 8 rokov. Samozrejme, bez započítania nákladov na skladovanie. V porovnaní so zlatom za rovnakú dobu, ktoré narástlo o 48 percent a striebro o 55 percent, ide o nebývalý nárast. Väčší úspech slávi len americky index Standard & Poor’s, ktorý zaznamenal nárast o 170 percent.

Kotaro Jošizawa, japonsky obchodník hovorí „Whisky je atraktívna investícia„, a dodáva „Keď to porovnám s akciami, môžem povedať, že je to bezpečný majetok,“

Trh, ktorý v súčasnosti predstavuje obchod s whisky je ešte relatívne malý. Jedná sa o 4000 účtov, ktoré otvorili investori. Investícií prebehlo do 3 miliónov litrov, vo výške takmer 10 miliónov libier. Firma je zameraná najmä na britsky trh, až 70 percent zákazníkov je z Británie. V súčasnosti firma expanduje.

Najviac cenená whisky sa vyrába v Japonsku. Problémom ale  je, že dopyt prevyšuje ponuku. Už minulý rok sa dovoz zvýšil o 22 percent a predstavoval najvyššie číslo za posledných 14 rokov. Británia je hlavný dodávateľ whisky do Japonska. 62 percent whisky, ktorá je dovezená do Japonska je pravé z Británie. Na druhom a tretom mieste sú USA a Kanada.

„Premeniť veľkoobchodnú whisky na aktívum, do ktorého môžu investovať jednotlivci, je unikátna myšlienka,“ uviedol hlavný analytik maklérskej spoločnosti Fujitomi Kazuhiko Saito. „Povaha whisky – teda že jej hodnota sa zvyšuje s vekom – je úplne odlišná od iných komodít. V tomto zmysle môže priťahovať záujem investorov.“

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.