Všetko, čo potrebujete vedieť o cestovnom poistení. Ako sa pripraviť na lyžovačku či k moru?

28. novembra 2022

Cestovanie je pre mnohých ľudí jednou z najobľúbenejších aktivít vôbec. Ak si radi doprajete pobyt pri mori, chcete spoznávať nové miesta a odlišné kultúry alebo si neviete predstaviť zimu bez poriadnej lyžovačky, je dobré byť pripravený aj na nepríjemnosti. Ďaleko od domova totiž môžu byť oveľa závažnejšie, a to ako pre vás, tak aj pre vašu peňaženku. V tomto článku sa pozrieme na cestovné poistenie a zodpovieme na všetky otázky, ktoré by vás mohli zaujímať.

Čo by malo obsahovať cestovné poistenie?

Vysvetľovať, prečo vôbec pred vycestovaním uzatvárať súkromné cestovné poistenie, dúfame nebude potrebné. Priemerná cena cestovného poistenia je totiž skutočne zanedbateľnou, teda aspoň vzhľadom na to, ako veľmi z neho v prípade nutnosti môžete benefitovať.

Ak sa rozhodnete vycestovať za akýmkoľvek účelom, poistenie by malo zodpovedať oblasti pobytu a aktivitám, ktoré plánujete vykonávať. Neexistuje teda všeobecné pravidlo ako by malo vyzerať ideálne cestovné poistenie. Niektoré z pripoistení je však dobré zvoliť v každom prípade.

Úplným základom cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov, ktoré kryje lekárske ošetrenie v prípade, že ho budete v cudzine potrebovať. Okrem toho spravidla zahŕňa náklady na liečenie a lieky, prevoz do nemocnice a hospitalizáciu. V prípade, že je to nutné zahŕňa aj váš transport naspäť domov.

Väčšina poisťovní ponúka niekoľko balíčkov cestového poistenia. Jednou z položiek, kde nájdete najpodstatnejšie rozdiely, je výška poistného plnenia. Ak sa budeme sústrediť na sumu, ktorú vám poisťovňa zaplatí pri vzniku liečebných nákladov, väčšina poisťovní ju limituje. Jedinými poisťovňami, ktoré ju plnia bez limitu sú Union a Allianz. Pri ostatných cestovných poisteniach sa stretnete s rôznymi sumami, pričom platí, že za poistenie s vyššou poistnou sumou zaplatíte o niečo viac. Ak chcete poistiť niektoré z „nadštandardných“ rizík, takisto si priplatíte. Určite netreba rozhadzovať, no nesnažte sa zbytočne ušetriť a siahnuť po najlacnejšej variante.  Ako pri všetkom, treba nájsť ideálny balans medzi cenou a výkonom.

Pri voľbe pripoistení sa sústreďte najmä na dôležité riziká, akými je úraz (nezamieňať si s poistením liečebných nákladov), strata batožiny, poistenie zodpovednosti a storno, ktoré sa zo skúsenosti môže zísť. Ak ste fanúšikmi extrémnych športov a drieme vo vás skutočný dobrodruh, je dobré si priplatiť za poistenie všetkého, čo na vás v zahraničí reálne môže číhať.

Vo všeobecnosti platí, že je lepšie zaplatiť o pár eur viac na poistení, ako si neskôr sypať popol na hlavu.

Celoročne či jednorazovo?

To, či zvoliť krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie, nemusí byť vždy jednoznačné. Závisí to na niekoľkých faktoroch, ktoré je nutné zvážiť. V prvom rade je podstatné to, ako často cestujete. Ak Slovensko opustíte 1-2x ročne v rámci Európy, a to na týždeň alebo dva, celoročné cestovné poistenie potrebovať nebudete. Ak však cestujete častejšie, cena celoročného poistenia je výhodnejšia, ako cena niekoľko jednorazových poistení dokopy. To, akú čiastku zaplatíte za krátkodobé cestovné poistenie závisí aj na tom, kam cestujete. Mimo Európy, zaplatíte prirodzenie viac, klasické európske destinácie sú lacnejšie.

Čo to znamená v praxi? 5 členná rodina (rodičia a deti do 15 rokov) zaplatí za týždňovú dovolenku v Európe na priemernom poistení približne 55 eur. Ak by však o rovnaké poistenie požiada v prípade cesty do USA, vyjde ju približne 120 eur. Celoročné poistenie sa pri rovnakom referenčnom poistení oplatí, už keď mimo Slovenska strávite niečo menej ako 3 týždne, či už ide o Európu alebo nie.

Špecifickým prípadom je, ak v zahraničí plánujete stráviť viac, ako 3 mesiace. Môže ísť napríklad o štúdium či pracovnú cestu. V takejto situácii bude potrebné uzatvoriť iný druh cestovného poistenia –poistenie určené na dlhodobý pobyt.

Ak máte v zahraničí rodinu, ktorú navštevujete, radi nakupujete v zahraničí, alebo okrem letnej dovolenky radi lyžujete či turistikujete za hranicami, celoročné poistenie je pre vás ideálnou voľbou. A keď už sme pri lyžovačkách, poďme sa na zimné dovolenky pozrieť detailnejšie.

Zimná dovolenka a jej nástrahy. Na čo netreba zabudnúť?

Lyžovanie či turistika na horách okolitých štátov sú medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Hory našich susedov sú častokrát cenovo porovnateľné s tými našimi, a tak si každoročne množstvo z nás vychutná výlet napríklad do Álp. Pri takomto type dovolenky však treba myslieť na riziká, ktoré so sebou prináša.

Dobré poistenie na lyžovačku či horskú turistiku zahŕňa pátracie a záchranné práce, liečebné náklady, úraz, asistenčné služby no netreba zabúdať ani na poistenie zodpovednosti. Na zjazdovke totiž ľahko môže prísť k nehode, pri ktorej môže lyžiar ublížiť nielen sebe, ale aj niekomu inému. Sumy za škody na zdraví sa môžu vyšplhať poriadne vysoko – je na to teda dobré myslieť vopred. Medzi pripoistenia si potom môžete pridať aj poistenie batožiny.

Len pre predstavu, ak by ste nedajbože pri nehode v horách potrebovali zásah horskej služby s vrtuľníkom, cena takéhoto zásahu sa pohybuje okolo 5000€.

Podľa čoho vybrať poisťovňu?

Na internete nájdete rôzne porovnávače, na základe ktorých sa je možno zorientovať. Niektoré poisťovne tiež ponúkajú benefity pre už aktuálnych poistencov, na čo netreba zabúdať. Preto vám odporúčame najprv skontrolovať tie.

Ponuky jednotlivých poisťovní sa líšia najmä vo výške poistného plnenia pri jednotlivých poistných udalostiach. Samozrejme, hlavným kritériom býva cena, ktorá sa môže líšiť aj dvojnásobne, vzhľadom na to, čo všetko chcete mať pokryté.

Tip na záver

Niektoré banky ponúkajú cestovné poistenie ku kreditným kartám, ako doplnkový benefit. Nevravíme, že výhradne kvôli poisteniu treba vybavovať kreditnú kartu – ak ju však reálne potrebujete alebo už aktuálne využívate, prezistite si možnosti cestovného poistenia. Buďte však opatrní – takéto poistenie nemusí zahŕňať všetko, čo pokrýva bežné cestovné poistenie, alebo môže mať obmedzené plnenie.

Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa v cestovnom poistení. Ak by ste predsa len mali otázky, alebo by ste potrebovali pomôcť s výberom poistenia na mieru, neváhajte sa nám ozvať.

Zdroj titulnej fotky: Canva

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.