Americké indexy po medveďom trhu opäť rastú. Ako reagovať na volatilný trh?

30. mája 2022

Klesajúci trend na americkom akciovom trhu sa po období výpredajov dosahujúcich hranicu medvedieho trhu obrátil. Týždne v červených číslach boli výsledkom vysokej inflácie a opatrení na jej reguláciu, ku ktorej sa pridala neistota prameniaca z vojnového konfliktu na Ukrajine. Kapitálové trhy tak za posledné mesiace zaznamenali najhoršie obdobie od roku 1939. Čo môžeme očakávať a ako inteligentne reagovať na výkyvy trhov?

Turbulentnú situáciu na trhu spôsobila (nielen) vysoká inflácia.

Rozhodnutia centrálnych bánk majú zásadný vplyv na ekonomiku a kapitálové trhy. Nízka základná úroková sadzba a na ňu naväzujúce sadzby komerčných bánk fungujú stimulačne, pretože podniky, ale aj jednotlivci, si požičiavajú peniaze prakticky zadarmo. Tieto peniaze potom môžu investovať, alebo spotrebovať, čím podporujú ekonomický rast a tržby jednotlivých spoločností. Naopak zvyšovanie úrokových sadzieb je pre burzu a investorov vždy varovným signálom, ktoré len znásobuje neistota prameniaca z otázky, kam až úroky vystúpia. Trhy prakticky hneď reagujú na rétoriku centrálnych bánk (v prípade Spojených štátov FED). A slovo rétorika je skutočne dôležité, pretože častokrát k samotným zmenám ani nemusí dôjsť.

Ako to však súvisí s infláciou? Zvýšenie úrokovej sadzby a v konečnom dôsledku regulácia objemu peňazí na trhu je účinným nástrojom v boji proti vysokej inflácii. Tá v Amerike dosiahla svoje 40-ročné maximá okrem iného preto, lebo pandémiou skúšaná Amerika potrebovala podporu v podobe voľnej likvidity. FED do ekonomiky nalial viac ako 4 bilióny dolárov, čo predstavuje až 20% americkej ekonomiky. Výsledok? Inflácia nad hranicou 8%. A centrálna banka USA zareagovala – zdvihla úrokovú sadzbu na pol percenta. Trh najskôr zareagoval pozitívne, pretože očakával ešte vyšší nárast sadzby, no potom začali výpredaje, ktoré sa prejavili aj v páde cien najznámejších akciových indexov.

Treba však povedať, že inflácia a správy z FEDu nie sú jediným dôvodom klesania. Negatívnej nálade na akciovom trhu určite neprospel ani konflikt na Ukrajine a jeho následky, ktoré vplývajú na svetovú ekonomiku, napríklad zdražovaním významných komodít.

Ako reagovať na medvedí trh?

Investora, ktorý sa na trhoch pohybuje už dlhšiu dobu, takéto pohyby neprekvapia. Samozrejme, každého, kto zainvestoval do akcií, teší obdobie rastu, pretože stúpa aj hodnota jeho majetku. Hodnotoví investori (akým je aj Warren Buffet) však pozerajú na prudký rast ceny akcií s rešpektom, pretože nie vždy pramení z vnútornej hodnoty spoločností a ekonomickej prosperity. Takýto “umelý” rast trhových cien je síce z krátkodobého hľadiska príležitosťou ku špekulácii a môže investorovi priniesť slušný výnos, z dlhodobého hľadiska však na trhoch dochádza ku korekciám.

Čo však, ak akciové trhy klesajú? Kľúčom k úspechu je konzistencia a chladná hlava. Zatiaľ, čo neskúsení investori v dobe neistoty svoje aktíva predávajú (a to väčšinou pod cenu), tí skúsenejší čakajú, alebo nakupujú. Z histórie totiž vyplýva, že akciový trh má pomerne dobrú regeneračnú schopnosť. Ak sa teda budete držať svojho stredno-až-dlhodobého investičného plánu, v konečnom dôsledku na poklese trhov zarobíte. Ako je to možné? Jednoducho – nakupujete v zľave, čo pre vás v budúcnosti znamená väčší potenciál rastu.

Najlepšia príležitosť investovať už bola?

Pri investovaní do akcií, ako aj pri iných investíciách, treba na hodnotu aktíva vždy pozerať v kontexte časového horizontu. To, že hodnota aktíva už dosiahla v krátkodobom horizonte svoje minimum, nutne neznamená premárnenú príležitosť.

Stačí sa pozrieť na historické dáta. Za posledné storočie trval priemerný medvedí trh 1,4 roka s kumulatívnou stratou -41%. Priemerný býčí trh, teda dlhodobý rast akciových indexov, však trval 9 rokov, s kumulatívnym nárastom 480%. Jednoducho povedané, z dlhodobého hľadiska akciový trh vždy prekonal svoje predchádzajúce maximá, a to skutočne signifikantne.

Ak sa teda rozhodnete investovať dlhodobo a systematicky, vstúpiť na trh je vhodné kedykoľvek. Pokiaľ však vystihnete situáciu a svoju prvú investíciu uskutočníte v čase poklesu trhu, v konečnom dôsledku si prilepšíte. Je teda vhodný čas na začiatok investovania, alebo na nákup viac aktív?

Čo očakávať od budúcich mesiacov?

Špekulovať o budúcnosti nebudeme, ale ak plánujete svoj majetok budovať dlhodobo, tak áno. Aby sme ale neodpovedali príliš diplomaticky – akciové trhy sú po medvedích týždňoch stále dostatočne nízko. Je teda ideálna príležitosť vstúpiť na trh, alebo dokúpiť aktíva, ak už investujete.

Na záver je dôležité dodať, že ideálnym nástrojom na investovanie do akciových trhov sú ETF fondy, ktoré spomínané akciové indexy presne kopírujú. V prípade záujmu o systematické alebo jednorazové investovanie so stratégiou zodpovedajúcou vašim požiadavkám nás neváhajte kontaktovať. Naši odborníci radi zodpovedia vaše otázky.

Zdroje: CBSNews, Yahoo Finance, Forbes, Finreport, Index SME, spglobal.com

Titulná fotka: Aditya Vyas, Unsplash

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.