Tulipán nad zlato?

24. mája 2017

Jeden z najväčších pádov na burze vo svete spôsobila typická ľudská vlastnosť – chamtivosť. Hodnota tulipánu bola v hodnote ročného platu a nasledujúca kríza sa stala prvou nafúknutou bublinou na svete.

Pred vyše 400 rokmi bolo Holandsko dejiskom jednej z najohromujúcejších udalostí svetových trhov. Ceny tulipánov boli umelo nafúknuté do takých výšok, že to spôsobilo jeden z najabsurdnejších a najslávnejších krachov v burzovej histórii.

Pestovanie tulipánov v Holandsku sa začalo koncom 16. storočia. Bolo to obdobie ekonomického rozkvetu. Holandsko obchodovalo aj s Ďalekým východom. Rast obchodu bol permanentný, čím priamo úmerne narastal aj príjem obyvateľstva.

Obľúbenosť tulipánov rástla a postupne sa začali šľachtiť do rôznych farebných odtieňov. Od toho už nebolo ďaleko k tomu, aby sa z nich stal obchodný artikel. Došlo k postupnému nárastu cien a z tulipánov sa stala luxusná položka. O storočie neskôr si šľachtené druhy mohli dovoliť kúpiť len najbohatší, keďže ich cena rástla raketovou rýchlosťou.

Cena tulipánovej cibuľky sa rovnala hodnote menšieho domu. Ako sa to stalo? V tomto období cibuľky napadol vírus. Sila a životnosť tulipánov neboli oslabené. Zato došlo k efektu mramorového sfarbenia a zvlneniu okraja lupeňov. Dopyt po týchto tulipánov s ich atypickým vzhľadom výrazne stúpol.

Vzhľadom na obmedzenú dostupnosť sa k cibuľkám bolo komplikované dostať. Nárast cien spôsobil, že ľudia boli ochotní zaplatiť za jedinú cibuľku priemerný ročný plat. Vzhľadom na obrovský dopyt prepukla panika, všetky vrstvy obyvateľstva sa snažili dostať k cibuľkám. Niektorí predali celý svoj majetok, len aby sa dostali k tejto unikátnej komodite.

Pri takomto obrovskom dopyte bolo len otázkou času, kým sa začalo s tulipánmi obchodovať na burze. V tomto období sa začali uzatvárať forwardy, ktoré sa zvyčajne považujú za špekulácie. Je to druh derivatívneho obchodu, ktorý záujemcovia uzatvárali do budúcnosti, na nasledujúci nákup v tom čase tulipánov, ktoré reálne ešte neexistovali.
Bohatí kupovali cibuľky ako symbol svojho statusu. Ti z nižších vrstiev zase dúfali v zbohatnutie zo špekulácií. A potom jeden februárový deň roku 1637 došlo k nečakanému burzovému prepadu a tulipány zo dňa na deň nemali žiadnu hodnotu. Ľudia, ktorí zaplatili celý svoj majetok za cibuľky zrazu vlastnili komoditu skoro s nulovou hodnotou. Touto zlou a nepremyslenou investíciou množstvo ľudí prišlo o celý svoj majetok a stali sa z nich bezdomovci.

Preto je dobré, ak si necháte vo Vašich investíciach poradiť od špecialistov, ktorí poznajú a sledujú trh a jeho možnosti. Predsa len, dnes už nejde o cibuľky.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.