Rekordný február

30. mája 2017

Február bol v znamení 4-ročneho maxima rastu inflácie. Základom takýchto čísiel bolo zvyšovanie cien energií a potravín.Eurostat vo svojom odhade na mesiac február uviedol 2 % zvýšenie oproti roku 2016 v indexe spotrebiteľských cien, zatiaľ čo január predstavoval 1,8 % nárast.

Podľa jednotlivých odvetvi jednoznačne vedú ceny energií, ich nárast v mesiaci február bol až o 9,2 % (kým v januári to bol 8,1 % rast). Položky ako potraviny, alkohol a tabak zaznamenali 2,5 % nárast (január +1,8 %).

Napokon výpočet uzatvárajú ceny služieb, ktoré stúpli o 1,3 % (+1,2 %) a ceny priemyselných tovarov, ktoré však nezahŕňajú energie o 0,2 % (január +0,5 %).

Týmto vývojom došlo k naplneniu cieľa Európskej centrálnej banky, keďže tá garantuje pri medziročnej inflácii pod 2 percenta cenovú stabilitu.

Zdroj: Reuters

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.