Najrýchlejšou rastúcou ekonomikou G7 je Nemecko

5. júna 2017

Británia stratila svoje prvenstvo v raste HDP po revízii štatistického úradu ONS. Britská ekonomika vyprodukovala rast HDP 1,8 %, oproti odhadovaného rastu 2 % za rok 2016.

Nemecko predbehlo Veľkú Britániu v rebríčku najrýchlejších rastúcich ekonomík spomedzi štátov G7. Podľa súčasných štatistík zahrňujúcich rok 2016, Nemecká ekonomika vyprodukovala rast vo výške 1,9 %. Najväčšia európska ekonomika rástla najrýchlejšie za posledných 5 rokov.

Posledný štvrťrok roku 2016 bol v znamení rastu ekonomiky 0,4 %, čo predstavovalo nárast o 0,1 %. Rast ekonomiky bol poháňaný nielen domácim dopytom, ale aj nárastom výdavkov vlády a súkromného sektora.

A hoci Medzinárodný menový fond sídliaci vo Washingtone predpovedal jednoznačne líderstvo Veľkej Británie, Nemecko dokázalo predbehnúť svojich kolegov z G7.

Jeden z ekonómov Scotiabank Alan Clarke sa vyjadril, že ekonomiky obidvoch krajín predviedli fantastický výkon minulý rok a poukázal, že napriek celkovému víťazstvu Nemecka, dokázala ekonomika Veľkej Británie predbehnúť Nemecko v štvrtom štvrťroku s rastom 0,7%.

K pozitívnym prognózam sa pripája aj nemecky štatistický úrad Destatis, ktorý charakterizuje nemeckú ekonomiku ako „pevnú a stabilnú“. Taktiež poukazuje na to, že nemecky spotrebiteľ striasol neistotu vzniknutú po Brexite, ktorý už nehrá hlavnú rolu v rozhodovaní.

Tento trend znázorňuje aj nárast výdavkov v poslednom štvrťroku ako nemeckej vlády o 0,8 %, tak aj domácnosti o 0,3 %. Obchod zaznamenal negatívnu bilanciu. Rast importu o 3,1 % predstihol rast exportu, ktorý rástol len o 1,8 %.

Ekonómovia sa zhodujú na tom, že rast v roku 2017 bude pomalší. Oficiálne odhady nemeckej vlády predpokladajú rast 1,4 % v roku 2017.

Hlavná európska ekonóm z Capital Economics, Jennifer McKewon povedala: „Rast nemeckého HDP rástol najmä vďaka zdravým spotrebiteľským výdavkom. A kým obchodné prieskumy naznačujú ďalší rast, marcový pokles môže poukazovať na zníženie spotrebiteľskej dôvery, a tým aj spomalenie výdavkov. Celkovo je nemecká ekonomika v dobrom stave, ale pochybujem, že to pôjde od víťazstva k víťazstvu.“

Silné ekonomické zázemie pomohlo Nemecku dosiahnuť prebytok v rozpočte v roku 2017 vo výške 23,7 mld. €, ktorý bol podporený vyššími príjmami z daní, zvyšovaním zamestnanosti, ako aj znižovaním nákladov na dlh. V súčasnosti je to najvyšší prebytok od zjednotenia Nemecka v roku 1990. Taktiež je doležíte zdôrazniť aj to, že Nemecko tretí rok po sebe hospodári s rozpočtovým prebytkom.

Ďalší ekonomický názor z Barclays, zastúpený Olgou Tschekassin, prezentuje, že hlavnou hybnou silou v aktuálnom štvrťroku budú vládne a spolkové výdavky. „Avšak, externé vplyvy, ako napr. Brexit, nepredvídateľná obchodná politika USA a viaceré voľby v eurozóne, predstavujú faktor neistoty ďalšieho vývoja, a tým môžu poškodiť viaceré investície.“

Zdroj: The Guardian