Novy hráč medzi hypotekárnymi stálicami

5. júna 2017

Novým hráčom na hypotekárnom trhu je Poštová banka. Hoci naskakuje už do rozbehnutého vlaku jarných úrokových akcií, verí vo svoj úspech.

Finančníci z J&T, ktorým banka patrí, ponúkajú úrok na úvere na bývanie na úrovni 1,45 %, čo medzi aktuálnymi ponukami nepredstavuje ten najvýhodnejší úrok. Svoju konkurencieschopnosť chce poštová banka ale presadiť cez zníženie úroku na úroveň 0,725 %, čo by už bola bezkonkurenčná ponuka. Zníženie úroku na tak nízku úroveň je možné vďaka úsporám.

Generálny riaditeľ Poštovej banky, Andrej Zaťko hovorí, že model, ktorý teraz prezentuje, je už zaužívaný vo Veľkej Británii, ale aj v susednom Česku. Jedná sa o zníženie úroku započítaním úspor. Aby sme to lepšie pochopili, ak by ste si chceli zobrať hypotéku vo výške 100-tisíc a v banke by ste dlhodobo nasporili 50-tisíc , dôjde k zníženiu úroku na 0,725%.

V banke sa nemusí jednať o jeden konkrétny účet. Môže ísť o účet príbuzných, alebo kamarátov, či známych. Výhodou je, že peniaze sa neviažu a v prípade potreby sú voľne na vybratie. V tom prípade treba rátať s tým, že dôjde aj k zmene úroku. Zaťko podotýka, že splátka sa bude prepočítavať každodenne a úrok na mesačnej báze bude prekalkulovaný na základe výšky sporenia.

Tieto sporiace účty však budú neúročne. Zisky budú nulové. Primárnym cieľom je len znižovanie úroku na hypotéke.

Tým, že produkt ponúka možnosť kombinovať sporenia viacerých ľudí, otvára sa možnosť prilákania nových klientov. Tu do hry vstupuje cross selling – nalákanie nových zákazníkov na iné produkty. Hoci podľa riaditeľa Poštovej banky to nie je prioritný zámer, ale napriek tomu žiadna banka nepohrdne ďalšími klientami.

Poštová banka sa doteraz špecializovala na iný druh úverov, konkrétne spotrebné. Tohtoročný február bol v ponuke spotrebný uver s nulovým úrokom. Tento krok zdôrazňuje to, že konkurenčný boj medzi bankami je naozaj tvrdý a aj týmto spôsobom si banky snažia rozšíriť klientelu.

Na tvrdý boj reagujú aj ostatné banky. Napríklad UniCredit bank ponúka pri trojročnom fixe úrok od 0,99 % s plným cross-sellom. Samozrejme s narastajúcou časovou fixáciou narastá aj úrok. Pri 5-ročnej fixácii ponúka banka 1,19 %, pri 7-ročnej 1,39 % a pri 10-ročnej 1,69 %.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.