Návod ako postupovať pri strate alebo krádeži peňaženky počas dovolenky.

2. augusta 2017

Strata peňaženky, či už náhodná, alebo „pomocou“ zlodeja je vždy nepríjemná vec. Samozrejme, je to o to komplikovanejšie, pokiaľ sa to stane počas dovolenky na opačnom konci zemegule a vy tisíc kilometrov od domova nebudete mať k dispozícii ani hotovosť, ani kreditnú kartu.

Podľa analytika Home Credit, Romana Müllera, prvým krokom by malo byť kontaktovanie svojej banky so žiadosťou o zablokovanie kreditky. Realizovať sa to dá buď volaním na zákaznícku linku, alebo s využitím online bankingu danej banky. Kľúčom samozrejme je, urobiť to čo najskôr, aby nedošlo k väčšiemu zneužitiu.

Dovolenkovať bez finančných prostriedkov sa dá ťažko. S tým vám môžu pomôcť rodinní príslušníci, alebo priatelia zo Slovenska. Existuje viacero spôsobov ako môžu byť peniaze transferované tak, aby ich priamo v hotovosti dovolenkári mohli vyzdvihnúť.

Ďalšia rada sa vás týka vtedy, ak cestujete do exotickej turistickej destinácie. Medzi menej obvyklé, ale napriek tomu vyhľadávané patrí napríklad Laos, Vietnam alebo Keňa. Odporúča sa nahlásiť svojej banke, že cestujete do tejto krajiny. „Ak budete v týchto krajinách platiť kartou alebo si vyberať peniaze, banka si môže myslieť, že vám kartu niekto ukradol a preventívne ju zablokuje,“ hovorí analytik Roman Müller. V prípade, že na vašej kreditke nie sú pravidelné výbery z rôznych kútov sveta, môže vaša banka predpokladať, že kreditka bola ukradnutá.

Dôležité je pozrieť sa aj na špecifiká cestnej premávky v jednotlivých krajinách. Hoci sa to môže zdať marginálne, ich neznalosť môže viesť k platbe pokút vo výške niekoľkých tisíc eur. Napríklad špecifikom Rakúska je dodržiavanie rýchlostných limitov, a to najmä v oblastiach so zvýšenou ochranou životného prostredia. V týchto oblastiach by ste mohli dostať dvojitú pokutu, jednu za rýchlosť a druhú za znečisťovanie životného prostredia. V Taliansku by si mali dávať pozor fajčiari, pokiaľ prevážajú deti alebo tehotné ženy. Takáto pokuta vás môže prísť na stovky eur.

Ľudia ešte stále majú zafixované predsudky pri používaní platobných kariet v zahraničí. Pritom je to vynikajúca poistka pri riešení objemu hotovosti, ktorá je nevyhnutná na dovolenku. Môže sa stať, že odhad nemusí byť dostatočný. Müller ďalej podotýka „Ak idete do zahraničia, vezmite si so sebou platobnú kartu. Je to aj bezpečnejšie, ak máte smolu a stanete sa obeťou krádeže peňaženky, máte razom po celej hotovosti. Kartu môžete v okamihu zablokovať“ .

Málokto číta podmienky pri svojich kreditných kartách. Mnohé z nich ponúkajú asistenčné služby, o ktorých buď nevieme, alebo ich bežne nevyužívame. Pritom mnohé z nich môžu byť užitočné napr. pri poruche auta, keď vám môže byť zabezpečené náhradné ubytovanie alebo formy servisu, či náhradnej dopravy. „Niektoré karty prostredníctvom asistenčných služieb sprostredkúvajú napríklad okamžitú pomoc pri autonehode, či náhlej hospitalizácii,“ priblížil Müller.

„Zdravotná asistencia zase môže zahŕňať nadštandardné ubytovanie pri hospitalizácii, pobyt v nemocnici s dieťaťom, či zdravotnú infolinku,“ dodal. V kritickej situácii tak podľa neho stačí vytočiť číslo asistenčnej služby a operátor sa o všetko postará.

Nakoľko tieto služby, respektíve pripoistenia na nich nie sú zväčša vždy komplexné, odporúčame pred každou dovolenkou uzavrieť si cestovné poistenie, na krytie tých najčastejších rizík, ktoré vás môžu na cestách stretnúť.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.