Na akciových trhoch sa vyplácali rekordné zisky.

6. septembra 2017

Druhý kvartál tohto roku sa niesol v znamení obrovského objemu vyplatených dividénd na akciových trhoch. Konkrétne v období od apríla do júna sa vyplatilo 447,5 miliárd dolárov, čo je najviac v historii. Analýzu vypracovala investičná spoločnosť Janus Henderson.

Portal IPE.com uvádza, že objem vyplatených dividend podnikov a finančnych inštitucií medziročne narástol o 5,4 %.

No tento finančný nárast sa nedotkol Veľkej Británie. A hoci britské firmy vyplatili o 6,1 % viac, kvôli poklesu kurzu libry voči doláru je medziročný nárast dividénd len 3,5 %. Dôvodom poklesu je BREXIT.

Prvé miesto objemu vyplatených divedénd obsadili firmy z Európy, nasledujú firmy zo Severnej Ameriky a z Pacifickej Ázie (bez Japonska). Treba podotknúť, že medzi druhým a tretím miestom je výrazný odstup.

Ako vyzerajú čísla? V Európe bolo vyplatených 149,5 miliárd dolárov (126,7 miliárd eur). Okrem toho, 86 % firiem svoj objem navýšilo alebo nezmenilo. Nárast evidujú krajiny ako Rakúsko, Portugalsko, Belgicko a Fínsko. 111,6 miliárd dolárov (94,5 miliardy eur) americké spoločnosti a 31,6 miliárd dolárov (26,7 miliardy eur) japonské spoločnosti. Výrazný nárast zaznamenala Južná Kórea, kde došlo k vyplateniu rekordných súm na dividendách. Lídri medzi rovzijajucimi sa ekonomikami sú Indonézia, Brazília, Rusko a Mexiko.

V čom sú skryté dôvody takéhoto ohromného nárastu dividénd, ktoré boli vyplatené akcionarom? Podľa analytika Alexa Coppera zo spoločnosti Janus Hendersom je za tým zrýchľovanie výkonu svetovej ekonomiky. A ako tvrdí : „Podporuje rast ziskov spoločností, a tým aj vyplácanie dividend. Pomohla tak dosiahnuť rekordné výplaty v mnohých krajinách celého sveta“.

 

 

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.