Soľ nad zlato…?

20. septembra 2017

Dnes sme pre Vás vo Phinance pripravili článok o zlate. V akej miere sú potrebné rezervy, ktoré sú v zlate? Oplatí sa investovať do zlata? To všetko sa dnes dočítate v našom článku.

Budúcnosť zlata je neistá. Česká národná banka (ČNB) v budúcnosti plánuje zvýšiť podiel zlata na devízových rezervách, ktoré však nebude rapídne vzhľadom na neistú budúcnosť ceny zlata, uviedol člen bankovej rady ČNB Vojtěch Benda. Ten zlato považuje za talizman a nízke rezervy zlata nepredstavujú žiadny problém.

Pre porovnanie ČNB má v svojich trezoroch okolo 10 ton, Slovensko má 32 ton a Nemecko má 3000 ton zlata. Väčšiny rezerv sa ČNB zbavila koncom 90 rokov.

Podľa Bendu by bezpečný podiel na devízových trhoch nemal nikdy prekročiť 3%. V súčasnosti zlato tvorí 1% a zvýšenie na 3% by predstavovalo prikúpenie niekoľkých desiatok ton zlata. Podľa neho je však omnoho zaujímavejší ako kúpa priamo fyzického zlata nákup akcie firiem, ktoré zlato ťažia. Tým predídeme omnoho lepšie výkyvom komoditných cien.

Koľko ľudí, toľko chutí…

Názory centrálnych bánk na zlato sa však líšia. Príkladom je Bank of Canada, ktorá nemá žiadne zlato. Ďalšie centrálne banky ako Maďarská ma v zlate minimálne rezervy. Benda v tom nevidí problém a dodáva: „ … ale ak s tým budeme môcť podporiť prípadne väčšiu dôveru domácností a českých firiem v domácu menu, tak by som sa debate o miernom zvýšení devízových rezerv v zlate nebránil“.
Zlaté rezervy ľudia momentálne preceňujú a žijú v predstave, že mena je krytá zlatom, čo už dávno neplatí. Zlato je v ekonómii talizmanom a má talizmanickú hodnotu. Spoločnosť ho berie ako garanta, aj keď neprávom, stability meny a vymeniteľnosti meny.

V prvej republike bola maximálna držba devízových rezerv dosahovala v 30 rokoch okolo 100 ton zlata. Zlatý poklad, ktorý v tejto dobe nazhromaždili domácnosti a firmy v zbierkach, ktoré boli určené pre vznik československej meny, predstavoval 300 kg zlata. Toto množstvo predstavuje zlomok asi 0,3 % z celkového objemu zlatých rezerv v tomto období. Za mýtus preto teda označuje, že zlaté rezervy centrálnej banky zabezpečili občania svojou zbierkou. 300 kg zlata je len pár tehál, ktoré by rozhodne nepostačili na zabezpečenie stability meny alebo pokrytie meny zlatom.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.