Slovenské domácnosti a ich zadlženosť v regióne

4. októbra 2017

 

 

 

 

 

Aká je priemerná zadlženosť každého jedného Slováka? To sa dnes dočítate v našom článku.

Slovenský dlh domácnosti za posledných 10 rokov stúpol až trojnásobne. V priemere každý z nás dlží 6 160 eur, čo je dvakrát viac ako Poliak.

Minulý rok stúpol dlh slovenských domácností tretí rok po sebe dvojciferným číslom, a to 11%, z čoho môžeme usúdiť, že nožnice medzi rastom dlhov a úspor sa nám otvárajú. Hlavne vďaka hypotekárnemu boomu presiahli dlhy Slovákov už druhý rok po sebe ich úspory. Po Estónsku, ktoré je výrazne menšie dlhy Slovákov patria medzi najvyššie z krajín strednej a východnej Európy. S nasporenou sumou vo výške 6150 eur na osobu je Slovensko až na 39. mieste v rebríčku bohatstva krajín. Maďari, Poliaci a Bulhari sú bohatší ako Slováci a Česi sú dokonca dvakrát bohatší.

Rast finančných aktív

Minulý rok finančné aktíva Slovákov stúpli o 10%, čo je druhá najvyššia miera rastu od čias finančnej krízy. Až 60% úspor držíme stále v bankách, čo predstavuje najvyššie percento v regióne. Najväčšie úspory mali minulý rok domácnosti v USA a to 177 tisíc eur. Predbehli aj Švajčiarov, ktorí mali 175 tisíc eur a tretí najbohatší sú Japonci s finančným majetkom takmer 97 tisíc eur. Naopak Ukrajinci sú najchudobnejší a majú úspory len vo výške 680 eur. Bohatší ako naši susedia z východu sú Indonézania, Kazachstanci či Indi.

Zadlženie domácností v Európe

Minulý rok bol politicky hektický avšak na bohatstvo to vplyv nemalo. Po roku 2015, ktorý bol slabším, kedy finančný majetok stúpol len o 4,7%, minulý rok si domácnosti celosvetovo prilepšili o 7,1%, na druhej strane dlhy rástli po prvýkrát od roku 2009 rýchlejšie ako ekonomika. Dlh rastie veľmi rýchlym tempom nielen v slovenských domácnostiach, ale aj v celosvetovom meradle. Pomer dlhu k úsporám domácností sa v najľudnatejšej krajine zvýšil za posledných päť rokov zvýšil o 17%. Ekonómovia preto upozorňujú, že päť rokov pred začiatkom veľkej finančnej krízy sa tento ukazovateľ zvýšil približne na 20%. Dlhovú situáciu v Číne preto treba sledovať.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.