Zmeny v úrokových sadzbách? Pripravte sa!

11. októbra 2017

 

Aj Vy sa pýtate čo sa stane s Vami a Vašou hypotékou v prípade zvýšenia úrokových sadzieb? Môžu banky skrachovať? Čo bude potom? Aj to sa dnes dočítate v našom článku o bankách.

Európska centrálna banka na základe výsledkov testu, ktorý skúmal dôsledky šiestich hypotetických šokov informovala, že banky v eurozóne sú dobre pripravené na zvládnutie náhlych a prudkých zmien úrokových sadzieb. Test taktiež ukázal, že v prípade, že by sa zdvihli úrokové sadzby v nasledujúcich troch rokoch viedli by k vyšším čistým úrokovým príjmom väčšiny bánk. Na druhej strane by prišlo k zníženiu ekonomickej hodnoty ich majetku.

Zmena úrokových sadzieb

Každý rok prebieha záťažový test pre banky. Tento test sa vykonáva v 111 bankách v eurozóne. Jedná sa o záťažový test, ktorý meria celkový kapitálový dopyt a prebiehal do konca februára. Zatiaľ čo dopyt jednotlivých bánk po kapitále môže byť prispôsobený rizikám, celkový dopyt po kapitále sa nezmení, čo sa deje v dôsledku citlivosti úrokových sadzieb, uvádza Európska centrálna banka.

Strážcovia meny z Európskej centrálnej banky už uvažujú o možnosti začať v blízkej budúcnosti so znížením masívnych stimulov. To v praxi znamená zvýšenie úrokových sadzieb. Stimuly by sa mali znížiť, pretože ekonomika, ktorú chceli podporiť naberá na sile a deflačné riziká sa vytrácajú.

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky by mala začať debatu o úrokových sadzbách na najbližšej schôdzi. Tá sa bude konať 26. októbra a odhaduje sa, že k prvým krokom by malo prísť v januári budúceho roka. V tomto roku by mali však úrokové sadzby ostať zachované.

Čo to pre Vás znamená?

Znamená to, že je to pre Vás skvelá príležitosť na vzatie alebo refinancovanie Vašej hypotéky. Keďže predpokladať, čo bude od začiatku roka je dnes ťažké, môžete na to myslieť už dnes. U nás sme pre Vás vždy pripravení nájsť najvhodnejšie riešenie šité na mieru práve Vám. Stačí len spraviť prvý krok, s ktorým Vám vždy radi a ochotne pomôžeme.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.