Zmeny v hypotékach pre mladých

25. októbra 2017

Máte nárok na hypotéku pre mladých? Ak áno tento článok je určený práve pre Vás. Ste vo veku od 18 do 35 rokov a Váš mesačný príjem neprekročil 1,3 násobok mesačnej mzdy? Tak tento článok je určený práve pre Vás.

Mladým ľuďom sa oplatí zobrať si hypotéku ešte do konca roka. Od začiatku budúceho roka sa podmienky poskytovania úverov budú meniť. V parlamente sa totiž rokuje o zavedení odpočítateľnej položky pri úveroch.

Čo to znamená v praxi?

Ako sme už spomínali podmienky na schválenie hypotéky pre mladých je potrebné dodržať vek 18 až 35 rokov a Váš príjem nesmie prekročiť 1,3 násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Od tohto októbra to je 1227,20 eura a samozrejme pri dvojici to je dvojnásobok t.j. 2544,40 eura.

Štát momentálne zvýhodňuje spolu s bankami hypotéky vo výške 3%. Momentálne je však v parlamente novela, ktorá prešla do druhého čítania a má schváliť a zaviesť do praxe daňový bonus na zaplatené úroky pri úveroch. Ak táto novela prejde bude to znamenať, že mladí ľudia si budú môcť zarátať maximálne polovicu zaplatených úrokov z hypotéky ako daňový bonus, ktorý si uplatnia pri daňovom priznaní. Táto ponuka má však obmedzenia, že to bude môcť byť maximálne 400 eur za rok. Preto by mali mladí ľudia, ktorí majú záujem o vlastné bývanie zvážiť situáciu a využiť ešte súčasné výhodné podmienky do konca roka.

Na jednej strane tento systém síce zavedie väčší prehľad, avšak na strane druhej sa celý proces administratívy prenesie na klienta. Ten bude musieť celé zvýhodnenie preniesť do daňového priznania. Táto úspora sa bude zohľadňovať až po roku, takže toto zvýhodnenie nepocíti okamžite pri mesačných výdavkoch. Ďalšie obmedzenia sa budú týkať podľa Národnej banky Slovenska aj zvyšovania povinnej rezervy. Tá sa bude zvyšovať na 15% a od júla budúceho roka až na 20%. Zároveň sa očakáva postupné zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré sa odzrkadlia na celkových zvýšených úrokoch na všetkých úrokoch.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.