7 omylov ohľadom životného poistenia

22. novembra 2017

 

 

 

 

 

Každý prídeme do veku, kedy sa zamyslíme nad tým, či náš život a majetok je pod dostatočnou ochranou. Čo však, keď sa do poistení nevyznáme a šikovný obchodník nás poistí úplne nevhodne pre našu situáciu, len za účelom dosiahnutia vlastného zisku? V našom dnešnom článku sa dočítate o 7 najčastejších omyloch, ktoré ľudia pri poistení robia.

Omyl prvý

Poistenie je dobré len vtedy, ak je so sporením. Tento omyl zodpovedá za zlé meno všetkých poistiek. Prečo? Názor, až sa mi nič nestane aspoň si šetrím peniaze je klam. V praxi to znamená ak je dospelý človek poistený za 25 eur mesačne poistka nestojí za nič a sporenie je drahé a menej výhodné, ako ktorýkoľvek sporiaci účet či termínovaný vklad v banke. Navyše pri týchto produktoch máte svoje peniaze kedykoľvek k dispozícii a neplatíte žiadne poplatky. Na investovanie alebo sporenie sú vhodné iné produkty ako tie, ktoré majú v názve poistenie. Na sporenie krátkodobé, pod ktorým rozumieme menej ako 10 – 15 rokov je to príliš drahý produkt.

Omyl druhý

Idem si šetriť a poistím sa len na 10 rokov, potom si spravím novú poistku a ušetrím pár eur mesačne. Použijeme príklad. Máte 30 rokov a rozhodnete sa poistiť na 10 rokov. Vaše mesačné poistenie bude nižšie ako keby sa poistíte do dôchodkového veku. Peniaze, ktoré ušetríte si doplatíte na novej poistke. Problém môže nastať aj vtedy, keď sa dostavia zdravotné problémy, ktoré Vám môžu navýšiť cenu poistného. Nie ojedinelé sú aj prípady, kedy poisťovňa odmietla poistenie poprípade dala výluky. Inými slovami s rastúcim vekom stúpa riziko. Preto najvhodnejšie poistenie je do dôchodkového veku.

Omyl tretí

Úrazové poistenie mi stačí. Úrazové poistenie nie je dostatočné ani pre deti, nie to pre človeka so záväzkami. Trh ponúka dnes množstvo produktov, životného poistenia a dá sa poistiť aj za 10 eur mesačne. Prečo nie len úrazové? Napríklad preto, že nezahŕňa smrť inú ako úrazom a nepostíte cez neho kritické choroby či práceneschopnosť.

Omyl štvrtý

Nemusím poisťovni priznať svoj skutočný zdravotný stav. Niekedy za tento omyl môže sprostredkovateľ, ktorý chce za každú cenu predať poistenie za čo najnižšie náklady pre klienta s vidinou uzavretia obchodu. Až si poisťovňa nezistí Váš skutočný zdravotný stav hneď tak isto tak urobí pri prvej poistnej udalosti. Vtedy Vám poisťovňa môže poistne plnenie krátiť, v najhoršom nevyplatí poistné plnenie vôbec, dokonca má možnosť podľa Občianskeho zákonníka zrušiť poistku. Preto zdravotný dotazník sa má vyplniť korektne a Vy si budete istý, že platíte za konkrétne riziko, ktoré pri poistnej udalosti bude riadne vyplatené.

Omyl piaty

Nemám poistené základné poistné rizika, a keď áno za nie vhodné sumy. O aké sa jedná? Smrť, trvalé následky úrazu, kritické choroby, poistenie pracovnej neschopnosti a denné odškodné počas liečby úrazu. Tieto riziká môžeme označiť pri správnom nastavení ako poistenia „must to have“. Ostatné poistné riziká sú v kategórie, je pekné ich mať „nice to have“.

Omyl šiesty

Načo mi je poistka, radšej peniaze investujem alebo ušetrím. Je úplne irelevantné aký je náš mesačný príjem. Poistka sa dá vždy prispôsobiť okolnostiam a príjmov. Uvediem príklad. Ak by ste si šetrili 20 eur mesačne za 4 roky máte našetrených 960 eur. V prípade, že skončíte na dlhodobej PN. Trvalé telesné poškodenie následkom úrazu s progresívnym plnením do 500% s poistnou sumou 50 000 eur stojí približne 10 eur mesačne. Rozdiel medzi 960 eurami a 50 000 eur je zjavný. Každý si premyslí, či dá 10 eur za poistenie choroby alebo úrazu ako by mali prísť o časť svojho majetku.

Omyl siedmy

Emočné riadenie ľudí. Je to normálny fakt, ktorý ľudia používajú pri rozhodovaní v každej sfére svojho života. Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka, a preto majú ľudia tendencie veriť človeku, ktorý príde v obleku, pekne rozpráva a príde na drahom aute. Z praxe poznáme takýchto ľudí veľmi dobre. Sú to vyškolení a premotivovaní ľudia, ktorí sa snažia iba predať za každú cenu produkt, ktorému sami dobre nerozumejú. Taktiež omylom je si myslieť, že vo Vašej banke Vám bude ponúknuté to najlepšie. Banky chcú tiež len zisk a väčšinou predávajú poistky, ktoré by si inak nikto neuzavrel. Pani v banke môže byť dobrý predajca, avšak pri fluktuácii, ktorá sa momentálne v bankových pobočkách vyskytuje je takmer 99% pravdepodobnosť, že narazíte na niekoho, kto dané školenie nemal alebo nerozumie daným nastaveniam kvalitného životného poistenia. Každý v banke predáva produkty, na ktoré je vyškolený a iste Vám neodporučí produkt konkurenčnej banky.

Ako ste na tom Vy? Máte svoju poistku nastavenú správne? Chcete poznať názor špecialistu, či náhodou neplatíte niekomu úplne zbytočne? Náš tím špecialistov Vám zadarmo vie pozrieť Vašu poistku a porovnať ju s celkovou trhovou konkurenciou. Tak neplaťte nadarmo niečo, čo Vám v prípade núdze nebude vôbec nič platné. Za pár minút Vášho času môžete zistiť o svojej poistke všetko a tým pádom ušetriť niekoľko tisíc eur.

Stačí sa nám ozvať.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.