Dvojité zdanenie pre ľudí s hypotékou

17. januára 2018

Nová daň, ktorú predstavil tento týždeň minister financií Peter Kažimír zasiahne najviac domácnosti s úverom na bývanie alebo hypotékou. Poistenie schopnosti splácať úver bude zdanené najviac a to ôsmimi percentami, čo znamená, že 30 eurové mesačné poistné, ktoré je bežné pri 90 tisícovej hypotéke sa zvýši viac ako o dve eurá, čo je ročne viac ako 30 eur.

Dvakrát zasiahne daň dlžníkov, ktorí majú úver na bývanie a to tak, že prvýkrát ju zaplatia z poistenia schopnosti splácať úver. Ministerstvo financií má predpokladaný výnos z dane 57 miliónov eur v roku 2019. Táto daň by mala platiť od októbra. Druhýkrát sa zdania z poistenia samotnej nehnuteľnosti, ktorá je povinná vo všetkých bankách z dôvodu, že by klesla hodnota nehnuteľnosti z vytopenia, vybuchnutia alebo zemetrasenia.

Kažimír navrhuje nižšiu sadzbu tejto dane, ktorú chce dostať na hranicu 6%. Zdraženie môže byť pre niektoré domácnosti dôvodom na zrušenie poistného. Poistenie schopnosti splácať úver je povinné, keďže ho vyžadujú banky alebo iné pôžičkové firmy. Dlžníci sa v tomto prípade vyššiemu poistnému vyhnúť nemôžu ani ukončením poistky.

Analytici sú presvedčení, že poistky buď zdražejú alebo budú mať za rovnakú cenu menšie krytie poistných rizík. Zvyšovanie poistného bude súvisieť aj s dodatočnými administratívnymi nákladmi poisťovní.

Poisťovne zatiaľ však nechcú hovoriť o konkrétnych číslach. Avšak až sa poisťovne nebudú chcieť dostať do problémov budú nútené zvýšiť poistné čo v najkratšom čase.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.