ETF fondy – správna voľba pre vaše investície

17. apríla 2020

Stagnujú Vaše peniaze na bežnom účte alebo na sporiacom účte s malou výkonnosťou?

Chceli by ste začať investovať, ale neviete ako na to? Vedeli ste, že výnosy z vašich investícií môžu byť úplne oslobodené od daňového zaťaženia?

Phinance Slovensko má inteligentné riešenia pre Vaše investovanie.

Čo sú ETF fondy?
Väčšina Slovákov ktorí sa rozhodnú investovať siahnu po sporiacich účtoch, termínovaných vkladoch či podielových fondoch. Nie každý však pozná ich alternatívu, ktorá ponúka množstvo výhod – ETF fondy (z anglického Exchange-Traded Fund, teda fondy obchodované na burze.)

ETF fondy sú tvorené majetkom skladajúcim sa z rôznych aktív. Sú obchodované na svetových burzách – kopírujú indexy sledujúce veľké firmy v rôznom percentuálnom rozložení podľa ich výkonnosti. Medzi najznámejšie indexy patrí S&P 500, ktorý zahŕňa päťsto najhodnotnejších amerických spoločností, medzi inými aj Apple, Microsoft či Amazon.

Znamená to, že naraz investujete do stoviek až tisícok cenných papierov v rôznom percentuálnom zastúpení. ETF fondy teda rozdeľujú riziko, a výnosy sú veľmi stabilné.
Investície do ETF fondov ponúkajú oproti iným investičným produktom množstvo výhod.

Prečo sa do nich oplatí investovať?

Najväčšou výhodou ETF fondov oproti klasickým investičným fondom sú nulové dane.
Slovenská legislatíva oslobodzuje investorov do ETF fondov od zdanenia ich výnosov, za predpokladu že investujú na obdobie minimálne jedného roka. Pre porovnanie, výnosy investícií do podielových fondov sú zaťažené 19% daňou, čo môže predstavovať veľké rozdiely.

 

 

 

 

 

ETF fondy sú pasívne riadené.
Kopírujú vývoj indexov na svetových burzách – tým sa eliminuje ľudský faktor. Až 90% pasívne riadených fondov zarobí viac ako tie , ktoré sú aktívne riadené, teda portfólio manažérom a jeho analytikmi. Zároveň sa vyhnete aj takzvaným „management fees“ – teda poplatkom za aktívne spravovanie vašej investície odborníkmi. Čiže pasívne riadené fondy nie len viac vynášajú, ale majú aj menší správcovský poplatok.

ETF fondy sú výkonné.
Až 90% pasívne riadených fondov zarobí viac ako tie , ktoré sú aktívne riadené, teda portfólio manažérom a jeho analytikmi.
Napríklad ETF fond najväčšej správcovskej spoločnosti na svete zameraný na americký index zaznamenal výkonnosť za posledných 10 rokov 157%.
Investovanie do ETF fondov teda predstavuje výhodný spôsob zhodnocovania Vášho majetku.

Nemusíte investovať tisícky.
Phinance Slovensko spolupracuje s viacerými svetovými správcovskými spoločnosťami a zároveň umožňuje svojim klientom systematické investície do ETF fondov už od 50€ mesačne. Vďaka tomu je investovanie do ETF fondov dostupnou a hlavne výhodnou alternatívou pre takmer kohokoľvek.Počet klientov, ktorí využívajú ETF portfólia rastie každým rokom, a tak konzervatívny pohľad slovenských investorov začína byť na ústupe. Peniaze z bankových účtov sa začínajú prelievať viac na kapitálové trhy, ktoré dlhodobo vedia investorom priniesť výnos okolo 8 -10% p.a.

 Príklad: 50€ mesačne na dobu 20 rokov

Kedy investovať?
Nakoľko pri systematickom investovaní nakupujete tranžovo, čiže každý mesiac, tak pri dlhodobom vývoji akciových trhov viete veľmi slušne zarobiť aj pri prepadoch cien alebo v čase krízy.
V dnešných dňoch je ideálna situácia začať investovať do vyklesaných akciových trhov, ktoré môžu v budúcnosti ešte poklesnúť. Vtedy viete maximálne využiť efekt systematického investovania a zhodnotiť svoje ušetrené peniaze.

Ak rozmýšľate nad zhodnocovaním a budovaním svojho majetku, máte v týchto dňoch jedinečnú príležitosť. V prípade bližších informácií Vám vieme prideliť osobného investičného špecialistu.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.