Banky zvyšujú úroky na hypotékach. Dôvod spozornieť?

21. apríla 2020

Banky pokračujú v trende zvyšovania úrokových sadzieb. Reagujú tak na situáciu spôsobenú koronakrízou, ale taktiež na aktuálne zmeny na medzibankovom trhu. Je správny čas vziať si hypotéku, či refinancovať tú existujúcu?

Prvou bankou, ktorá zvýšila svoje úrokové sadzby na bývanie bola UniCredit Bank. Nasledovala ju ČSOB, ktorá zvýšila svoju úrokovú sadzbu pri hypotékach s desaťročnou fixáciou z 1,09 na 1,29 % p.a. Vo štvrtok sa k nim pripojila aj VÚB banka, ktorá má na hypotekárnom trhu takmer 22% podiel.

Prečo banky zdražujú úvery?

Dôvodov na zvyšovanie úrokových sadzieb môže byť viacero. Prvým je zdraženie zdrojov na medzibankovom trhu, takže banka získava peniaze drahšie ako pred vypuknutím krízy

Súčasná situácia spojená s koronakrízou má taktiež na svedomí menší dopyt po hypotekárnych úveroch. Dôvody sú jednoduché. Obmedzenie pohybu zabraňuje klientom chodiť na obhliadky nehnuteľností. Zároveň ľudia neradi robia v rizikovom období dlhodobé finančne náročné rozhodnutia. Alebo niektorí ľudia môžu tiež čakať na pokles cien nehnuteľností.

Čo môžeme očakávať?

Vývoj koronakrízy a hospodárskej recesie sa nedá predpovedať. To si uvedomujú aj banky, ktoré pri určovaní úrokových sadzieb prihliadajú na všetky možné scenáre vývoja. Môžeme preto očakávať že zvyšovaním úrokových sadzieb budú banky kompenzovať riziko z nejasného vývoja situácie. Je pravdepodobné, že dopyt po hypotékach bude aj naďalej klesať.

„Nepredpokladáme, že trhová situácia umožní ďalšie znižovanie sadzieb, podobne riziková prirážka bude skôr rásť,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Presný vývoj je však podľa nej ťažké predpovedať.

Ak zvažujete výber hypotéky, netreba váhať.

Prihliadnuc na momentálnu situáciu je zrejmé, že banky budú aj naďalej nasledovať trend zvyšovania úrokových sadzieb, v dôsledku čoho zaplatíte za Váš úver podstatne viac. Nie je preto dôvod čakať.

Je taktiež dobré zvážiť refinancovanie už existujúcich úverov, kým sa úrokové sadzby stále pohybujú relatívne nízko. Klienti často platia bankám zbytočne vysoké úroky, aj napriek tomu, že refinancovaním by mohli získať výhodnejšie podmienky a ušetriť tak peniaze. Mnohé banky navyše ponúkajú klientom bezplatné refinancovanie.

Neváhajte sa preto obrátiť na našich hypotekárnych špecialistov, ktorí Vám poskytnú najvýhodnejšie riešenia Vašich úverov. Či už si plánujete vziať novú hypotéku alebo refinancovať existujúcu, naši špecialisti Vám pomôžu získať nižší úrok a výhodnejšie podmienky.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.