Ako sa klame vo veľkom? Tajomstvo úspechu investičného životného poistenia

5. júna 2020

Minulý článok sa venoval IŽP ako takému. Úprimne dúfam, že po jeho prečítaní sa už nikto nechytí poisťovni priamo do siete. To, že existujú neporovnateľne výhodnejšie riešenia systematického investovania, napríklad do ETF fondov, a poistiť sa dá tiež oveľa rozumnejšie a flexibilnejšie už vieme. Napadlo vás ale niekedy, prečo sa toľko Slovákov dalo nachytať? Sme naozaj takí finančne negramotní?

Hlavne nezrozumiteľne
Poistné zmluvy nie sú práve druh literatúry, ktorú by ľudia čítali s radosťou. Dlhé strany plné drobného textu v sebe skrývajú naozaj veľké množstvo informácií a mimo iného aj to, kam sa tratia tisícky eur „investovaných“ pomocou IŽP. Problém je len jeden. Málokto rozumie, čo vlastne pojmy použité v zmluvách a výpisoch znamenajú. Na prvý pohľad ideálne poistenie a zhodnocujúce sa investície, v skutočnosti však naozaj katastrofálne vyhadzovanie peňazí do vzduchu.

Jadro problému

Už v minulom článku venujúcom sa investičnému životnému poisteniu sme použili výpis IŽP nemenovanej komerčnej poisťovne. Skúste si ho prezrieť a sami pre seba si zodpovedzte, akú hodnotu má investícia klienta tejto poisťovne.

 

 

 

 

 

Odpoveď je jednoduchá, predsa 669,50 eur. Alebo nie? Pravdu sa dozvedáme, až keď si bližšie pozrieme vysvetlivky k jednotlivým zložkám hodnoty investície.

Počiatočné podielové jednotky alebo čo vám v skutočnosti nepatrí

PPJ sú tvorené z poistného plateného v prvých dvoch alebo troch rokoch od uzatvorenia IŽP. Peniaze ktoré PPJ reprezentuje nie sú vaše. Sú majetkom poisťovne a majú slúžiť na pokrytie nákladov spojených s otvorením a vedením IŽP. Neinvestujú sa vo váš prospech a uvažujete správne, už nikdy ich neuvidíte. O tom, že vaša investícia má naozaj nulovú hodnotu vraví údaj APJ, teda akumulované podielové jednotky. Tie reprezentujú nakúpené podiely investičných fondov. Vidíte dobre, za prvé dva roky od začiatku poistenia ste vlastne neinvestovali nič.

Bonus na záver? Poisťovňou nezrealizované zrážky vo výške 39,84 eur znamenajú, že nie ste ani na nule, ale v mínuse takmer 40 eur. Áno, poistné platíte už dva roky. A áno, aj tak ste v mínuse. Stále si myslíte, že ide o výhodný produkt?

Ak ste nečítali náš predchádzajúci článok, ktorý komplexne opisuje celú problematiku IŽP, vo vlastnom záujme tak spravte. Odradiť vás môžu aj ostatné poplatky, napríklad tie, ktoré platíte 2 krát, a teda poisťovni ale aj spoločnosti spravujúcej vaše investície. Dozviete sa v ňom aj to, prečo je lepšie zvlášť sa poistiť a zvlášť, s rozumom investovať.

IŽP, hybrid medzi poistením a investovaním vďačí za svoju popularitu práve nevedomosti ľudí. Je smutné, že ťažko pracujúci ľudia, často živitelia rodín celý život doplácajú na zlé rozhodnutie a strácajú tak peniaze, ktoré by mohli veľmi jednoducho investovať a jedného dňa sa tešiť sa z výnosov.

Ak si nie ste istí, ako sa rozhodovať v oblasti financií, obráťte sa na nás. Naši odborníci sú zárukou, že vaše peniaze budú pracovať pre vás, a nie proti vám.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.