Poplatok za správu peňazí vo vašom poistení vás môže prekvapiť

20. júna 2020

V minulom článku sme sa venovali správcovskému poplatku pri aktívnom investovaní. O tom, že investičné životné poistenie nemôžme pokladať za plnohodnotný investičný produkt, a že spájať sporenie a poistenie je jedným z najhorších finančných rozhodnutí sme už písali tiež. Poďme sa dnes ale pozrieť na správcovský poplatok v rámci investičného a kapitálového poistenia. Z dlhodobého hľadiska ide o vôbec najdrahší poplatok. To však zďaleka nie je všetko. Ste si istí, že ho neplatíte dva krát?

Skryté poplatky

Dobrý finančný produkt musí byť transparentný. Nikto predsa nechce platiť bez toho, aby vedel kam naozaj putujú jeho peniaze. Čo sa poistenia týka, s transparentnosťou to nebýva vždy ružové. Za jediný naozaj transparentný druh považujem rizikové životné poistenie. Zaplatené poistné slúži na pokrytie potenciálneho rizika smrti. Keď dôjde k úmrtiu poistenca, poisťovňa vyplatí fixnú, dopredu stanovenú sumu. Jednoduché, transparentné a bez zbytočných otáznikov.

V článku o IŽP som naopak došiel k záveru, že investičné poistenie môžeme považovať za úplný protiklad transparentnosti. Možno si spomínate na tento výpis z investičného životného poistenia po dvoch rokoch fungovania zmluvy.

 

 

 

 

 

Na prvý pohľad celkom dobrý výsledok, hodnota investície, teda 669,5 eur, však bohužiaľ nepatrí vám. Slúži na zaplatenie „počiatočných nákladov spojených s uzatvorením zmluvy“.
Za týmto tajomným názvom sa ale skrýva obyčajná provízia, ktorú si poisťovňa nárokuje.

Celý objem vašej „investície“ za v priemere prvé dva roky od uzatvorenia zmluvy takpovediac zmizne do vrecka poisťovne. A to naozaj nie je málo. Toľko k „transparentnosti“ investičného životného poistenia.

Účet prosím. Dva krát!

Management fee alebo jednoducho správcovský poplatok je termín zaužívaný pri aktívne riadených investíciách. Ide spravidla o ročne vyplácanú odmenu manažérom fondu. Ich úlohou je sledovať trh, na základe analýz prognózovať ekonomický vývoj a robiť finančné rozhodnutia za cieľom dosahovania čo najvyšších výnosov daného fondu.

Vieme, že v rámci IŽP prejdú naše peniaze rukami nie jednej, ale dvom inštitúciám. A to samozrejme nebude zadarmo.

Prvou inštitúciou je samotná poisťovňa. Stručný prehľad poplatkov, ktoré si nárokuje poisťovňa nájdete TU. Myslím, že môžem s čistým svedomím prehlásiť, že je sa jedná o celkom solídneho žrúta peňazí. S poplatkami ale nekončíme. Spomínate si? Ide predsa o „aktívne investovanie“. A to okrem iného znamená správcovský poplatok.
Najzákernejšie je na tom celom to, že v mnohých prípadoch si poplatok za správu investície neúčtuje len samotný správca fondu, ale aj poisťovňa. Platíte tak dva krát za to isté. Úplne zbytočne. Áno, technicky ide o aktívne investovanie do podielových fondov. Za čo však utrácate z dlhodobého hľadiska tisícky eur? Za najmenej výhodný produkt na trhu. A rozdiel vo výsledku je potom diametrálne odlišný.

Existujú oveľa rentabilnejšie spôsoby investovania. Pri pasívnom investovaní do ETF fondov sa dokonca úplne vyhnete správcovskému poplatku a zároveň môžete dosahovať výnosy prekonávajúce aktívne riadené fondy. Je pre to lepšie dva krát merať, a raz rezať, respektíve čítať medzi riadkami, aby naše finančné rozhodnutia hrali vo váš prospech.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.