90% financovanie nehnuteľnosti

15. augusta 2020

Plánujete si vziať hypotéku? Musíte počítať s tým, že úver kompletne nepokryje cenu nehnuteľnosti. Ukazovateľ LTV (Loan to Value), teda pomer výšky hypotekárneho úveru k hodnote nehnuteľnosti, sa v súčasnosti na Slovensku vyšplhá aj na 90%, a to znamená, že 10%, respektíve 20% z ceny nehnuteľnosti musíte zaplatiť sami, či už z vlastných zdrojov, pomocou spotrebného úveru alebo dozaložením ďalšej nehnuteľnosti.

100% je už minulosťou.
Od 1. júla 2018 NBS nepovoľuje poskytovanie úverov nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti (vrátane úverov vo výške 100 % nehnuteľnosti), a od 1.7.2019 môžu banky poskytnúť len 20 % úverov v rozmedzí medzi 80 % a 90 % hodnoty nehnuteľnosti.

Preto si banky vyberajú komu 90% financovanie poskytnú. Väčšinou sú to buď veľmi dobrí dlhodobí klienti banky alebo akviziční klienti, teda klienti, ktorí sú pre banku noví a začnú využívať viacero bankových produktov okrem hypotéky.

A čo bude ďalej?

Čo sa bude diať v budúcnosti môžme len predpokladať. Vývoj v poskytovaní hypoték s 90% financovaním bude závisieť primárne od tempa zadlžovania obyvateľov na Slovensku. V prípade, že NBS sa bude zdať tempo príliš vyoké, môže NBS opäť pristupiť k obmedzeniam na hypotekárnych úveroch. A to napríklad aj úplnym zrušením poskytovania 90% financovania.

Koľko stojí 90-percentná hypotéka?

Aj keď 90-percentná hypotéka môže vyzerať lákavo a pre niekoho môže vzhľadom na jeho situáciu predstavovať jedinú možnosť financovania nehnuteľnosti, banky v tomto prípade pracujú s vyššími úrokovými sadzbami ako s rizikovou prirážkou.

Pre porovnanie, pri trojročnej fixácii dostanete vo VÚB úrok od 0,89% p.a. na financovanie do 80% z ceny nehnuteľnosti, do 90% z ceny nehnuteľnosti je minimálny úrok už od 1,04% p.a. Momentálne teda ponúka najnižšiu úrokovú sadzbu spomedzi všetkých konkurenčných 90-percentných hypotekárnych úverov.

Tatrabanka je rovnako relatívne ústretová. Pri rovnakých podmienkach dostanete najmenej 0,85% p.a. za 80 percentnú hypotéku, a na individuálne posúdenie, pri 90-percentnej hypotéke môžete dostať úrok od 1,28% p.a. Treba však spomenúť, že určovanie úrokovej sadzby je v Tatra banke pomerne dosť individuálne a záleží od viacero aspektov bonity klienta.

V mBank je už rozdiel úrokových sadzieb citeľnejší, a to 0,69 % a 1,35% p.a. S ešte väčším rozdielom sa stretneme v UniCredit Bank, a to 0,59% p.a. a 1,59% p.a. pri trojročnej fixácii.

Pri ostatných bankách, ak vôbec poskytujú 90% financovanie, je úroková sadzba ešte vyššia.

Niekedy stačí dofinancovať.

Ak vám chýbajú vlastné prostriedky alebo si potrebujete nechať niečo do rezervy, a 80 respektíve 90-percentné financovanie pre vás nebude postačujúce, môžete zvážiť dofinancovanie spotrebným úverom. Ide o celkom bežné riešenie. Banky na spotrebné úvery v súčasnosti ponúkajú priaznivé úrokové sadzby, ktoré sa pohybujú od 2,9 % so splatnosťou maximálne 8 rokov.
Možnosťou je aj využitie ponúk od stavebných sporiteľní, ktoré majú úverové produkty na dofinancovanie hypoúverov z komerčných bánk. Nevýhodou je, že preplatenosť takéhoto úveru je oveľa väčšia ako pri spotrebnom úvere z banky. Na druhej strane môže byť výhoda pre niektorých klientov možnosť väčšej doby splatnosti až na dobu 30 rokov. To znamená, že splátka bude nižšia ako pri bankovom spotrebnom úvere. V niektorých prípadoch to môže byť dokonca jediná možnosť, ak klientovi nevychádza NBS parameter v rámci príjmovej rezervy.

Ide tak o spôsoby, ktorým môžete „vykompenzovať“ či už 10 alebo 20 percent z ceny nehnuteľnosti.

Nie ste na to sami.

Keď príde reč na osobné financie, hypotéky sú tou najkomplexnejšou a najzložitejšou oblasťou. Každá banka má svoje vlastné hodnotenie bonity klientov, svoje vlastné podmienky pre zakladanie nehnuteľnosti, vlastnú politiku úrokových sadzieb a veľa ďalších iných aspektov. Keď k tomu prirátame kvantitu bánk, teda veľkú konkurenciu, tak si môžete byť istí, že banky sa o klienta neustále bijú a teda dané podmienky vyhodnocovania klienta sa pomerne dynamicky menia. Pre bežného klienta, ktorý sa stará o svoje každodenné starosti je nemožné, aby vedel, ktorá banka je pre neho v danom momente najvhodnejšia. Ďalším faktorom je čas, ktorý reálne klient potrebuje investovať do získavania informácií o aktuálnych podmienkach hypoték a koľko času ho stojí celý hypotekárny proces.

Práve preto je dnes kľúčové mať skúseného hypošpecialistu-profesionála, ktorý sa dennodenne pohybuje vo svete bánk a úverov. Hypotéka je záväzkom na veľkú časť života človeka. Ak uvažujete nad kúpou, či výstavbou nehnuteľnosti, alebo vaša aktuálna hypotéka nespĺňa vaše predstavy, pár profesionálov hypošpecialistov poznáme.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.