Býčí trh drahých kovov: Oplatí sa investovať do zlata a striebra?

21. augusta 2020

Aj keď cena zlata a striebra zaznamenala za posledný mesiac obrovský nárast, odpovede odborníkov na otázku, či je vhodný čas na investovanie do drahých kovov sa líšia.

Drahé kovy sa od nepamäti spájajú s bohatstvom a istotou. Zlato má v našej spoločnosti jedinečné postavenie už od čias starých Egypťanov. Ani v novodobej finančnej histórii neexistuje komodita, ktorá by mala také postavenie a vplyv, ako zlato. Ako je na tom dnes? Môžme do budúcna počítať s nárastom jeho hodnoty? Poďme sa najskôr pozrieť, ako to celé začalo.

Stručná história zlata a striebra.
Už v starovekom Egypte si ľudia uvedomovali vzácnosť zlata a striebra. V tom čase vznikol prvý známy menový pomer – jeden kus zlata mal rovnakú hodnotu ako dva a pol kusu striebra. Zlato malo pre Egypťanov aj náboženskú hodnotu – používalo sa pri stavbe chrámov, či pyramíd v Gíze. V tom čase však ešte nepredstavovalo výmenný nástroj. V antickom Grécku používali drahé kovy na zvýšenie sociálneho postavenia. Predstavovali bohatstvo a prepych, a taktiež sa stávali platiacou menou.
Striebro sa vďaka svojej ušľachtilosti a stabilite veľmi rýchlo stalo mincovým kovom. Medzi najznámejšie staroveké mince patrili práve strieborné drachmy so svojimi násobkami a dielmi.
V stredoveku sa u nás striebro používalo na výrobu toliarov. Zaujímavosťou je, že aj slovo dolár je odvodené od slova toliar. Striebro sa ťažilo na území Čiech, a rýchlo sa stalo menou nie len u nás, ale prakticky všade.
Významným miľníkom v histórii drahých kovov bol rok 1792. Kongres Spojených štátov prijal zákon o mincovni a minciach, ktorým bola stanovená fixná cena zlata v dolároch – zlato bolo až 15-krát hodnotnejšie ako striebro.

Ligotavé aktívum.

Všeobecne možno povedať, že hodnota zlata a striebra má v poslednej dobe rastúci charakter. Aj preto sú obľúbeným investičným aktívom množstva investorov. Zlato je považované za bezpečnú investíciu, a aj preto je dobré ak tvorí aspoň 5% z portfólia každého investora.
Obľube sa tešia aj vďaka takmer okamžitej dostupnosti, či už vo forme ETF, ktoré už po roku držby poskytuje daňovú úľavu zo zisku.
„Ďalšou možnosťou sú CDF investičné certifikáty naviazané na zlato, s ktorými sa obchoduje priamo na burze, čo zabezpečuje dostatočnú likviditu. Zaujímavou alternatívou sú akcie spoločností naviazaných na zlato, kde okrem kopírovania cien zlata investor získava aj prostriedky z výplaty dividend,“ hovorí analytik J&T Banky Patrik Hudec pre Denník N.

 

Prečo rastie hodnota zlata a striebra?
Faktorom, ktorý nedávno podnietil nárast ceny zlata a striebra je pandémia COVID-19. Investori hľadali bezpečnú investíciu, akou je napríklad práve zlato. Veľmi dôležitým stimulom sú aj záporné úrokové sadzby a prepad výnosov štátnych dlhopisov USA. Dolár slabne, nachádza sa na dvojročnom minime, a to motivuje nedolárových investorov nakupovať zlato. Funguje to však aj naopak, dolároví investori v snahe zaistiť sa pred znehodnotením meny opäť investujú do zlata. Aj preto zlato nedávno dosiahlo hranicu 2070.05$ za uncu.
“ Za oboma faktormi stojí extrémne uvoľnená menová politika Fedu a masívne fiškálne stimuly centrálnej vlády na zvládnutie koronakrízy. Fed aktuálne zaplavuje finančný systém hotovosťou, ktorá nemá v histórii obdobu. Už teraz sú finančné stimuly ešte väčšie, ako to bolo počas finančnej krízy, a len za posledné tri mesiace sa bilancia Fedu nafúkla o dve tretiny na sedem biliónov dolárov. Rastúce deficity a záplava lacných peňazí zároveň vyvolávajú obavy z nástupu inflačných tlakov, ktoré by mohli znížiť kúpnu silu obyvateľstva,“ pokračuje analytik J&T Banky Patrik Hudec pre Denník N,

„Čo sa týka rastu striebra, to je aktuálne ťahané cenou zlata, keďže predstavuje lacnejšiu, aj keď nedokonalejšiu alternatívu zlata. Striebro typicky predstavuje páku na zlato a aj v súčasnosti vykazuje oveľa väčšie denné zmeny ako zlato.“

Je vhodná doba na investíciu do zlata a striebra?
Najvhodnejšia doba už bola, s tým však už nič neurobíme. Ak ste stihli nakúpiť (a predať) zlato či striebro – výhoda vo váš prospech. Otázkou zostáva, či investovať teraz. Názory odborníkov sa líšia. Zatiaľ, čo niektorí počítajú s rastom ceny zlata a striebra aj naďalej, niektorí tvrdia, že vhodná príležitosť na krátkodobú investíciu už bola a po strmom náraste môžeme očakávať korekciu.
Na dlhodobé investovanie sú výhodnejšie akcie. Indexy taktiež poskytujú vyššie výnosy, a v spojitosti s dlhším investičným horizontom ponúkajú bezpečný a zároveň výkonný nástroj dlhodobej investície. V minulosti sme priniesli článok o ETF fondoch, ktoré poskytujú množstvo výhod. Ak rozmýšľate, ako efektívne a bezpečne zhodnocovať svoj majetok, odporúčam vám prečítať si ho TU
Netvrdíme však, že zlato či striebro je zlá investícia, práve naopak. Môže nám poslúžiť ako poistka, keďže ide o vzácne kovy, ktorých hodnota je oproti akciám či indexom stabilnejšia. Pravdidlom teda zostáva, čim viac je portfólio investora diverzifikované, tým lepšie môže investor spávať. Ako v starovekom Egypte, tak aj dnes – drahé kovy majú svoj význam.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.