Finančné sprostredkovanie doma a vo svete. V čom majú klienti na Slovensku výhodu?

11. septembra 2020

Profesionálna starostlivosť o osobné financie alebo finančné sprostredkovanie je v dnešnom rýchlo meniacom sa prostredí veľmi dôležitým povolaním. Zatiaľ čo v USA jeho popularita rastie, na Slovensku sa stále nájdu ľudia, ktorí ho kvoli zlým skúsenostiam vnímajú stále skôr negatívne. Spoločnosť sa však stále posúva dopredu a konzervatívne názory ľudí sa pomaly vytrácajú. Začíname chápať, že podobne ako lekári odborne pristupujú k nášmu telesnému zdraviu, s financiami sa môžeme obrátiť na kvalitného a transparentného sprostredkovateľa. V čom spočívajú základné rozdiely medzi sprostredkovaním u nás a vo vyspelých západných krajinách? Je stále zložité nájsť kvalitného a fundovaného sprostredkovateľa?

Ako vnímajú sprostredkovanie v zámorí?

Povolanie finančného sprostredkovania v USA doslova valcuje rebríčky. Podľa prieskumu „The 100 Best Jobs“ amerického U. S. News, ktorý hodnotí profesie ide o 32. najžiadanejšie zamestnanie. Predbehlo tak povolanie právnika, realitného agenta či účtovníka. Američania pozerajú na „financial advisory “ ako na v spoločnosti nenahraditeľnú profesiu. Úlohou sprostredkovateľov nie je len uľahčovanie prístupu k finančným produktom, ale najmä vypracovávanie komplexných stratégii pre fungovanie domácností. Najväčšim rozdielom medzi USA a Slovenskom však zostáva, že väčšina amerických sprostredkovateľov je platená klientmi, a nie inštitúciami. Tak napríklad, ak si chcete vziať hypotekárny úver, sprostredkovateľ si od vás vypýta od 0,3 do 1% z výšky úveru. Znamená to, že za sprostredkovanie hypotéky vo výške $100 000 mu zaplatíte v priemere $650 z vlastného vrecka. Pre porovnanie, na Slovensku nezaplatíte nič.

A čo Európa?

Veľká Británia

Až 70% investorov v UK využíva služby finančného sprostredkovania. Sprostredkovanie v Anglicku funguje podobne ako u nás. Vzťahujú sa naň prísne regulácie, ktoré majú za úlohu predchádzať netransparentnému a neprofesionálnemu jednaniu. V opačnom prípade sprostredkovateľ príde o licenciu a naďalej nemôže poberať províziu. Pre zaujímavosť, v Anglicku za služby sprostredkovateľa zaplatíte nemalé peniaze. Za hodinu si vypýta v priemere £150. Za rok takémuto odborníkovi viete zaplatiť od 2000 do 7000 libier. Navyše, ak ste sa rozhodli investovať, poradcovia na investície si spravidla účtujú do 1% z výšky spravovaného kapitálu.

Nemecko

Aj keď ide o najväčšiu ekonómiu v EÚ, len zhruba 15 percent Nemcov vlastní akcie, či podielové fondy. Na druhú stranu 80 percent z nich využíva služby finančného poradenstva. V Nemecku existujú dva typy finančných poradcov: tí ktorý poberajú províziu od bánk a tí, ktorí sú platení klientmi. Legislatíva je nastavená tak, aby predchádzala skrytým poplatkom a províziám sprostredkovateľov. Hodina so sprostredkovateľom vás vyjde na 50 až 200 eur.

Česko

V Česku, podobne ako u nás, je pre finančné sprostredkovanie typický aktívny predaj. Finanční sprostredkovatelia môžu byť platení výhradne klientmi, výhradne províziami od inštitúcií, alebo kombináciou provízií a poplatkov. Väčšina poradcov funguje na rovnakom odmeňovacom princípe ako u nás. Čiže províziu získavajú od bankových inštitúcií.

Na Slovensku bezplatne

Za službu finančného sprostredkovania u nás nezaplatíte ani cent. Na prvý pohľad celkom paradox, veď kto už dnes poskytuje služby zadarmo?

Sprostredkovatelia sú v skutočnosti platení samotnými inštitúciami, či už ide o banku, poisťovňu alebo investičnú spoločnosť. Mnohí ľudia považujú práve tento fakt za kameň úrazu. Myslia si, že práve to dáva sprostredkovateľom príležitosť ponúkať také finančné produkty, ktoré im v konečnom dôsledku najviac zarobia. Podozrievajú ich, že uprednostňujú svoje záujmy pred záujmami klientov. Je to pravda? Áno aj nie!

Na Slovensku sa stále nájdu sprostredkovateľské siete, ktoré ponúkajú zastarané, ale najmä nevýhodné produkty, napríklad investičné životné poistenie. O ich invazívnom prístupe ku klientom a o uprednostňovaní kvantity nad kvalitou nehovoriac. O to smutnejší je fakt, že práve tieto „spoločnosti“ sa stále tešia vysokým číslam.

Z nášho pohľadu však ide o dlhodobo neudržateľnú stratégiu. Finančná gramotnosť rastie a ľudia majú jednoduchší prístup k informáciám. Niečo ako „vymývanie mozgov“ už nemá v tomto sektore miesto. Preto veríme, že aj s našou pomocou bude neprofesionálne a neobjektívne finančné sprostredkovanie už onedlho minulosťou.

Medzi základné hodnoty Phinance Slovensko patrí dlhodobý vzťah s klientom. Vzhľadom na to, že finančných sprostredkovateľov vôbec nie je málo a ide tak o relatívne silné konkurenčné prostredie, je pre nás spokojnosť klienta na prvom mieste. Po dôslednom zanalyzovaní klientovej situácie spolu vyberáme na mieru ušitú finančnú stratégiu. Naši odborníci sú zárukou, že dostanete objektívne informácie a službu, ktorá vám pomôže vyriešiť vaše finančné ciele a potreby.

Teší nás, že služba finančného sprostredkovania očisťuje svoje meno. Slováci majú prístup k nezávislým a kvalitným finančným odborníkom. A to najlepšie – úplne bezplatne.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.