Nejasnosti pri odklade splátok – Od januára nie je čistý úverový register samozrejmosťou.

15. januára 2021
Možnosť odkladu splátok bez negatívneho záznamu v úverovom registri schválila vláda ešte počas prvej vlny pandémie. Využilo ju viac ako 130 tisíc domácností. Od januára však prichádzajú zmeny. Zákon Lex korona, ktorý ako reakciu na pandémiu COVID-19 schválila vláda Igora Matoviča, sa od januára mení. Klientov, ktorí sa v tomto roku rozhodnú požiadať o odklad splátok, už banky, či nebankové subjekty môžu považovať za „neschopných splácať záväzky“. Neznamená to však, že sa stávajú neplatičmi, no môže sa znížiť ich bonita. Istota, že odklad splátok nebude mať žiaden dopad na budúce posudzovanie klientov tak zostáva luxusom minulého roka.

Ako na to môže klient doplatiť?

Klient s nižšou bonitou je pre banku rizikovejším. Vyplýva z toho niekoľko nevýhod, ktoré môžu z finančného hľadiska poriadne znepríjemňovať život. Tak napríklad, ak sa rozhodnete refinancovať hypotéku, banka môže váš príjem kontrolovať oveľa dlhšie, aby bola presvedčená o jeho stabilite. To môže byť obzvlášť nepríjemné najmä teraz, keď sa banky doslova pretekajú v nízkych úrokových sadzbách a mnoho ľudí refinancuje. Môže to znamenať, že sa k výhodnejšej hypotéke nasledujúcich 12 mesiacov jednoducho nedostanete. To isté tiež platí, ak si budete chcieť vziať nový úver. Tak skoro ho pravdepodobne nezískate. Rizikoví klienti sa tiež nemusia dosať k výhodným úrokovým sadzbám. Môže sa tak ľahko stať, že na novom úvere, alebo pri refixácii úroku už existujúceho, stúpnu úrokové sadzby, a vy tak v konečnom dôsledku za hypotéku zaplatíte oveľa viac.

Nie je banka ako banka.

Nejasnosti spôsobené zmenou pravidiel už Národná banka objasnila. “Od januára do konca marca banky môžu, ale nemusia klientov, ktorí požiadali o odklad splátok, evidovať negatívne v úverovom registri, ale po apríli už musia,”  hovorca NBS Peter Majer pre INDEX SME. Vyplýva to z rozhodnutí Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), ktorý ešte na jeseň minulého roku našim bankám ukončil výnimku o posudzovaní odkladu splátok. Jednoducho povedané, banky sa na čele s NBS pripravovali, že budú musieť odklady splátok posudzovať rovnako ako pred pandémiou. Toto nariadenie však EBA v decembri zrušila. Klienti tak môžu o „výhodnejší“ odklad splátok požiadať do 31. marca 2021. Platí však, že od januára do konca marca ide len o to, ako sa jednotlivé banky rozhodli. Zatiaľ čo Slovenská sporiteľňa od januára klientov žiadajúcich o odklad splátok eviduje v úverovom registri,  v prípade ČSOB či VÚB to bude až o niekoľko mesiacov.

Odložiť, či nie?

Národná banka Slovenska pripomína, že o odklad by sme mali požiadať len v naozaj nevyhnutnom prípade. Na druhej strane je však odloženie splátok v porovnaní so skutočnou neschopnosťou splácať úver naozaj zanedbateľným problémom. O takýto „výhodnejší“ odklad splátok môžete požiadať len raz, a to maximálne na 9 mesiacov, ako pri hypotékach, tak aj pri ostatných úveroch. Je tiež dôležité spomenúť, že ak požiadate o odklad na menej ako 9 mesiacov, predĺžiť sa vám ho už nepodarí. Naopak to však funguje – svoj úver môžete začať splácať kedykoľvek. Aj napriek tomu, že odklad splátok bez negatívneho zápisu v úverovom registri je v niektorých bankách stále možný, odporúčame toto rozhodnutie svedomito zvážiť, najmä ak v blízkej budúcnosti plánujete refinancovať, či žiadať o nový úver. Môže sa totiž ľahko stať, že vám banka jednoducho nevyhovie.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.