Popularita investovania do ETF fondov rastie. Ako sú na tom Slováci?

10. júna 2021

Pasívne investovanie sa stáva čoraz obľúbenejším. Niet sa čomu čudovať – investorov lákajú nízke poplatky a daňové úľavy. Ťahúňom sú ETF fondy (fondy obchodované na burze), ktoré v objeme investovaných peňazí pomaly ale isto dobiehajú klasické indexové fondy. Ako sú na tom Slováci?

ETF menia podstatu investovania

Tri písmená, bez ktorých sa nezaobíde takmer žiadna debata o financiách či investovaní. ETF (z anglického Exchange-Traded-Funds) sú fondy, ktoré sa obchodujú na burze. Oproti bežným podielovým fondom prinášajú hneď niekoľko výhod.

ETF fondy sú produktom pasívneho investovania. Znamená to, že nie sú riadené žiadnym správcom, či portfólio manažérom – namiesto toho len kopírujú pohyby akciových indexov. Jednoducho povedané, ak rastie ekonomika, vďaka dostatočnej diverzifikácií akciových indexov sa bude dariť aj vašim investíciám.

Keďže ETF fondy nevyžadujú dennodennú pozornosť tímu špecialistov, ušetríte aj na poplatkoch, ktoré častokrát podliezajú hranicu jedného percenta z objemu investície (v závislosti od brokera).

Pasívne investovanie do ETF fondov vám v porovnaní s podielovými fondmi prinesie aj úľavu na daniach. Podľa zákona, pokiaľ predáte cenné papiere obchodované na burze, ktoré držíte 1 rok a viac, ste oslobodení od dane z príjmu. Za zisky z ETF fondov teda neplatíte dane. Pre porovnanie – zisky z podielových fondov sú zaťažené 19% daňou z príjmu.

Investovanie už od pár desiatok eur mesačne, nízke poplatky a častokrát dvojciferné výnosy robia z pasívneho investovania čoraz rozšírenejší fenomén. Investorom sa môže stať takmer ktokoľvek, komu na konci mesiaca zostane niečo navyše.

O celosvetovo narastajúcej popularite pasívneho investovania, ale tiež špecificky investovania do ETF fondov, svedčia aj dáta Investment Company Institute. Celkový objem pasívnych investícií minulý rok prekonal hranicu 15 biliónov dolárov, z ktorých takmer polovicu tvorili práve ETF fondy. Trend nasvedčuje tomu, že ETF fondy rýchlo prekonajú klasické indexové fondy.

Zdroj: The Financial Times

Banky varujú pred volatilitou

Aj napriek všetkým pozitívam sa pasívne investovanie nezaobíde bez kritiky. Tá najčastejšie prichádza zo strany bánk. Varujú, že popularita pasívneho investovania pramení z dlhodobej profitability akciových trhov, čo však nemusí trvať večne. Obávajú sa, že s rastúcou popularitou pasívneho investovania a s nárastom objemu peňazí, ktoré nespravujú portfólio manažéri, bude rásť aj volatilita na trhu.

Čísla však hovoria jasne v prospech pasívnych investícií. Podľa údajov S&P Indices Versus Active (SPIVA®) Index S&P Europe 350 za posledných 5 rokov výkonnostne prekonal viac ako 75% aktívne riadených podielových fondov v Európe. Americký index S&P 500 taktiež prekonal viac ako 75% large-cap fondov.

Na Slovensku zaostávame

Aj keď v posledných rokoch narástla popularita pasívneho investovania aj u nás, stále sme v tomto smere pomerne konzervatívny národ. Podľa Národnej banky Slovenska majú Slováci na účtoch viac ako 40 miliárd eur, ktoré samozrejme podliehajú inflácii.

Podľa odborníkov ETF fondy tvoria len približne 10 percent z celkového majetku investorov. Zvyšok je tvorený podielovými fondmi. Môžeme však predpokladať, že počet investorov do ETF fondov bude rásť.

ETF fondy by sa tak aj u nás mohli stať celkom bežnou formou dlhodobého investovania či sporenia na dôchodok, nakoľko z dlhodobého hľadiska nie je volatilnejší charakter akciových trhov problémom. Naopak, pri systematickom investovaní pár desiatok, či stoviek eur mesačne ide o ideálny spôsob budovania majetku.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.