Rozhovor: „Splácal som viac ako 1000 eur mesačne. Dnes platím polovicu a bývam vo svojom.“

18. júna 2021

Dnes sme sa rozprávali s naším dlhoročným klientom Karolom, ktorému sa v spolupráci s Phinance podarilo vyriešiť svoju úverovú situáciu a ako bonus nadobudol svoju vlastnú nehnuteľnosť. Rozhovor viedol Martin Novák, CEO Phinance Slovensko.

Ahoj Karol, som rád, že si prijal ponuku poskytnúť nám rozhovor. Pre tvoj príbeh som sa rozhodol najmä preto, že ho osobne považujem za dosť silný. Verím, že našu spoluprácu vnímaš rovnako prínosne. Ako sa ti býva po novom?

Čo sa týka bývania, žijem síce v rovnakom dome, ale v podstatne inom nastavení. Mám svoju nehnuteľnosť, teda konkrétne päť šestín z nej. Dúfam, že to tak zostane čo najdlhšie, pretože jednu šestinu som nechal otcovi. Nechcel som ho totiž úplne vymazať z jeho vlastného domu. Predsa len – je to stará škola, potrebuje mať nejakú istotu. V tomto prípade by nebolo riešením ani právo dožitia, nedostal by som hypotéku. Situáciu sme teda riešili prostredníctvom podielu. Otec nechal fungovanie domu viac-menej na mňa, takže tu s nami už len býva.

Bývate tu v rovnakom počte ako predtým?

Sestra tu bývala tiež, no tá sa už definitívne odsťahovala – podarilo sa jej kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Už približne pol roka je šťastne zabývaná. Vyrovnali sme sa – ja som ju vyplatil z tohto domu a ona si vyriešila svoje bývanie.

Vrátil by som sa ešte na začiatok. Poznáme sa už dlhý čas a riešime spolu financie – životné poistenie, sporenia, hypotéku a podobne. Keď sme sa pred viac ako rokom stretli, aby sme vyriešili transakciu, o ktorej sa dnes rozprávame, mal si už od nás hypotekárny úver, ale tiež nejaké spotrebné úvery. Podarilo sa nám veľmi výhodne spojiť hypotéku a 3 spotrebné úvery do jednej hypotéky. Pamätám si, že si v minulosti splácal aj leasing. Mal si ho už v tej dobe vyplatený?

V podstate áno, chýbalo mi päť alebo šesť splátok, o ktoré sme vlastne navýšili novú hypotéku.

Ak si spomenieš, koľko si mesačne platil pred tým, ako sme všetky tvoje úvery spojili do jedného?

Bolo to nejakých 1000 – 1100 eur mesačne, iba na úvery. Dnes platím 524€, takže sme sa dostali prakticky na polovicu.

Takže v tej dobe si mal 3 spotrebné úvery, jednu hypotéku, splátku okolo 1100€, a dnes je to jeden úver so splátkou 524€ mesačne. Bývaš v dvojgeneračnom dome, z ktorého si predtým vlastnil jednu šestinu, teraz vlastníš päť šestín.

Áno, patrila mi jedna šestina, ktorú som zdedil po mame, druhá šestina patrila sestre a zvyšok, teda štyri šestiny patrili otcovi.

Celé to začalo tak, že som bol u teba na servisnom stretnutí a rozprávali sme sa o zmene životnej poistky, ktorú si mohol mať lacnejšie a dokonca s väčším krytím. Potom sme prešli k hypotéke a začal si mi hovoriť o tvojich plánoch do budúcna. Tvojím cieľom bolo odkúpiť dom od otca, čo si považoval za investíciu nie úplne malých peňazí.

Áno, no nebola to moja prvá investícia do tohto domu. Prvú hypotéku som si zobral už pred pätnástimi rokmi, aby som dom prerobil a zrekonštruoval. Bol som mladý chalan, nerozmýšľal som nad tým, že tu prakticky nič nevlastním. Medzitým som sa snažil aj o vlastné bývanie, no stroskotalo to na tom, že som mal firmu a banka mi nemohla poskytnúť dostačujúci úver. Čas plynul a ďalšia hypotéka už prestala dávať zmysel. Spätne to však považujem za benefit, pretože tu som naozaj doma. Prežil som tu celý život, manželka tu prežila prakticky celý manželský život, takisto aj moje deti. Mám tu všetko, čo potrebujem a oproti minulosti to tu vlastním.

Dali sme sa do debaty, takýto bol teda tvoj plán. Zistili sme, že tvoje spotrebné úvery sa dajú spojiť so jedného. Dom si chcel odkúpiť a ja som ti povedal, že by to bolo za nejakú symbolickú cenu možné, vzhľadom na to, že sa jedná o tvojich rodinných príslušníkov. Tak sa aj stalo, tvojej sestre sme následne vyplatili jej podiel v danej sume. Vypočítali sme, že hypotéku vzhľadom na tvoj príjem bude možné vziať, tú nám nakoniec aj schválili. Zo servisného stretnutia na životnú poistku sa stalo stretnutie, na ktorom sme vyriešili všetko, čo si roky plánoval.

Presne tak, dokonca aj tá životná poistka je nakoniec lacnejšia a výhodnejšia, viac orientovaná na hypotéku – dali sme tam aj novonarodenú dcérku, mám tam deti aj svoju manželku.

Sestra je vyplatená, zobrala si ešte menšiu hypotéku a kúpila si pekný byt s predzáhradkou v Senci, ktorý jej už teraz vzrástol na hodnote. Mala šťastie – byt v tejto lokalite chcela kúpiť už pred rokom, no zhodou okolností presne ten byt skončil počas prívalových dažďov celý pod vodou. Vtedy sa jej kvôli rôznym komplikáciám nepodarilo byt kúpiť, takže sa potvrdilo, že všetko zlé je na niečo dobré a vo všetkom treba hľadať to pozitívne – nie sa utápať v negatívach.

Úplne súhlasím. Keby si mal zhrnúť svoje skúsenosti s našou spoločnosťou – ako vnímaš našu spoluprácu? Čo považuješ za najväčší benefit?

Začal by som inak. V prvom rade sa čudujem, že to, čo robíš, robíš zadarmo. To obdivujem a úprimne nerozumiem, či sa ti to oplatí. Predpokladám ale, že vieš, čo robíš (smiech). Mňa to prakticky nič nestojí – ty prídeš za mnou a vybavíš všetko potrebné. Riešime spolu veci, na ktoré by som ja sám nemal čas, alebo by som nevedel, kde hľadať relevantné informácie.

Za najväčší benefit teda považujem klientský servis. Vidím, že to nie je len bezduché táranie o spravovaní mojich peňazí, ale že to funguje aj v praxi. Tak, ako si za mnou prišiel teraz, chodíš pravidelne párkrát do roka, informuješ ma o všetkých novinkách a podobne. Vidím že to má zmysel a funguje to už pár rokov, takže nemám dôvod rozmýšľať nad zmenou. Teba konkrétne vnímam ako človeka, ktorý rozumie svojmu remeslu, vie čo robí a má svoje vízie, takže som s našou spoluprácou spokojný a som rád, že sme sa pred rokmi stretli.

Ako som vravel na začiatku, pre rozhovor s tebou sme sa rozhodli, pretože sme vyriešili dosť podstatné, až existenčné veci. Mňa osobne táto práca napĺňa, no samozrejme ju nerobím len pre pekné modré oči. Budujem si vzťah s každým klientom, snažím sa mu byť čo najviac nápomocný a keď preňho niečo urobím, som zaplatený bankovým subjektom. To je špecifické a jedinečné práve pre oblasť finančníctva. Aké benefity ti ešte spolupráca s nami priniesla?

Okrem iného, za veľké plus považujem ušetrený čas – pri konkrétnych produktoch nemusím tráviť hodiny na úradoch alebo v bankách, nemusím odchádzať z práce a následne si zameškané hodiny nadrábať. To je určite veľkým benefitom.

Viem, že o moje peniaze je dobre postarané, hoci ide o financie normálneho človeka, nie o miliónovú investíciu. To, že máš na každého rovnaký meter, bez ohľadu na objem peňazí, s ktorými narábaš, mi príde veľmi fér.

To sa počúva veľmi dobre. Som rád, že to takto vnímaš. Ono to zvyčajne funguje tak, že ľudia, ktorí medzi sebou komunikujú a riešia spolu rôzne problémy, zvyknú odporučiť službu, s ktorou majú naozaj dobré skúsenosti. Takýmto spôsobom dostávame prácu aj my – to je ten networking, spájanie ľudí na základe referencií a spokojnosti s našimi službami.

Ja nemám problém pochváliť a odporučiť to, s čím som sám spokojný. V tomto smere treba byť opatrný, sám som sa na určitých ľuďoch niekoľkokrát popálil. Stojím si za tým, čo mám potvrdené rokmi. Takú službu potom rád odporučím. Našu spoluprácu považujem za obojstranne prínosnú.

Ďakujem za zdieľanie tvojho príbehu aj za feedback. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj naďalej.

Martin Novák, CEO Phinance Slovensko s klientom Karolom.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.