F.I.R.E. – Dokáže bežný človek dosiahnuť finančnú nezávislosť?

8. októbra 2021

Ako vzniklo F.I.R.E?

Financial Independence, Retire Early je hnutie alebo ak chcete filozofia, ktorej hlavným cieľom je dosiahnutie finančnej nezávislosti. Nejde však o žiadny návod na rozprávkové zbohatnutie, naopak, opiera sa o disciplínu a cieľavedomosť pri budovaní osobného majetku. Nasledovateľom takéhoto životného štýlu tak môže byť v podstate každý, kto má pravidelný príjem, základy finančnej gramotnosti a poriadnu dávku sebadisciplíny. História F.I.R.E. sa píše už takmer tri dekády. Základné myšlienky tejto filozofie boli popísané v roku 1992, a to v knihe Your Money or Your Life od Vicki Robin. Mimochodom, ide o bestseller, ktorý sa určite oplatí prečítať aj v dnešnej dobe. Ak rozmýšľate, po akej knihe siahnuť, táto iste stojí za vyskúšanie. Približne od začiatku tohoto storočia žili myšlienky o dosiahnutí finančnej nezávislosti predovšetkým na amerických blogoch. Odvtedy sa formovali a prispôsobovali dobe, no a do povedomia sa dostávala aj samotná skratka F.I.R.E. Retire Early principiálne vraví o tom, že je lepšie vybudovať majetok čím skôr a zvyšok života sa venovať len tomu, čomu sami chceme, na pomyselnom „dôchodku“.

Uvedomelé míňanie peňazí, minimalizmus a životné prostredie.

Na to, aby ste dosiahli finančnú nezávislosť nemusí váš ročný príjem obsahovať 5 číslic. Iste, čím viac peňazí zarábate, tým skôr môžete finančnú nezávislosť dosiahnuť, poprípade nebudete potrebovať až tak uťahovať opasky. Sympatizanti F.I.R.E. sa ale skôr orientujú na uvedomelý spôsob života. Základným motívom je rozumné míňanie peňazí, alebo ak chcete, dokonalý prehľad o vašich osobných financiách. S touto filozofiou sa často spájaja minimalizmus, inak povedané, obmedzovanie nakupovania materiálnych zbytočností. Koniec koncov, to je niečo, nad čím by sme sa v dnešnej dobe mali zamýšľať všetci, bez ohľadu na to, či sa chceme stať finančne nezávislými alebo nie. Peniaze, ktoré máte navyše radšej investujte do vzdelávania, vlastného biznisu či zážitkov. To sú veci, ktoré dávajú zmysel aj z dlhodobého hľadiska. Ak je vám takéto uvažovanie blízke, bude pre vás predčasný odchod na dôchodok o čosi jednoduchší.

Aké ťažké je dosiahnuť finančnú nezávislosť?

Koľko rokov šetrenia a disciplíny vás bude stáť dosiahnutie finančnej nezávislosti je samozrejme individuálne. Na internete existuje množstvo kalkulačiek, ktoré vám dokážu na základe vášho ročného príjmu a výdavkov približne povedať, v akom veku sa môžete s čistým svedomím odobrať do predčasného dôchodku. Pre ilustráciu sme si zvolili takmer ideálnu situáciu, ktorá nepočíta so starostlivosťou o dieťa, kúpu novej nehnuteľnosti a podobne. Cieľom teda nie je na príklade ukázať, ako ľahko to ide, ale skôr priblížiť koncept dosiahnutia finančnej nezávislosti ako taký. Predstavte si, že váš čistý mesačný príjem sa pohybuje na úrovni 1500 eur. Ak budete dostatočne odhodlaní a najmä disciplinovaní pri míňaní, dokážete vyžiť z 1000 eur mesačne. Tu treba v prvom rade upozorniť, že takýto pomer nie je úplne bežný. Ak je však finančná nezávislosť jedným z vašich cieľov, musíte sa pripraviť na uťahovanie opaskov. Zvyšných 500 eur investujete do dynamickejšieho akciového portfólia. Vzhľadom na dostatočne dlhý investičný horizont eliminujete mieru rizika, no a zložené úročenie spolu s cost averaging efektom  sa postará o zvyšok. Ak by ste takto začali uvažovať vo veku 27 rokov, v približne 48 rokoch sa stanete finančne nezávislým. Čo to pre vás bude znamenať? Zo svojho majetku môžete začať už len míňať. Navyše, váš majetok stále tvoria z veľkej väčšiny investičné aktíva. Ak zo svojho portfólia ročne speňažíte menej percent, ako je jeho priemerný výnos mínus priemerná ročná miera inflácie, vaše portfólio nebude klesať na hodnote. Tu už sa môžeme začať rozprávať o medzigeneračnom majetku. Zdroj: playingwithfire.co[/caption]

Stojí to vôbec za to?

Na papieri je všetko ideálne. Po dlhoročných skúsenostiach práce s klientmi však môžeme povedať, že realita je častokrát iná. Keďže život prináša množstvo nepredvídateľných situácií, v realite je budovanie majetku vždy ťažšie, ako si ho naplánujeme. O tom, že dosiahnutie finančnej nezávislosti je zložité a nie každý má príležitosť a šťastie na to, aby vôbec mohol o niečom takom uvažovať nemusíme hovoriť. Pointou však zostáva, že každé budovanie majetku má zmysel. Je možné, že v 45, či v 50 rokoch budete musieť stále pracovať. Je možné, že na dôchodku si nebudete môcť dovoliť cestovať okolo sveta. Je tiež možné, že majetok, ktorý počas života nahromadíte bude iba prilepšením k vášmu dôchodku. Ale aj to sa počíta, najmä v čase, keď sa veľká časť ľudí spomína na dôchodkový systém štátu, ktorý má vzhľadom na starnutie obyvateľstva veľmi nejasnú budúcnosť. Titulná fotka: Adobe Stock

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.