Fyzické zlato: Praktické dôvody, prečo ho mať vo svojom portfóliu.

3. decembra 2021
V dnešnom článku sa budeme venovať fyzickému zlatu a jeho významu pre štruktúru vášho majetku. Pozrieme sa na to, akú úlohu by malo zastávať vo vašom portfóliu, akú časť bohatstva v ňom držať ale tiež na to, čo očakávať od vlastníctva tohto drahého kovu.

Prečo zlato vnímame nesprávne?

Množstvo ľudí považuje zlato za klasické investičné aktívum. Tento pohľad je pochopiteľný – zainvestujete do neho a s veľkou pravdepodobnosťou ho budete môcť v budúcnosti zameniť za viac peňazí. Ak je však práve toto vašou motiváciou pre nákup zlata, budeme vás musieť sklamať – s vašimi peniazmi nezaobchádzate správne. Dôvod je jednoduchý – z pohľadu profitu nie je zlato najšikovnejším riešením. Jeho vlastníctvo však prináša iné benefity, vďaka ktorým je medzi ľuďmi obľúbené od nepamäti. Aj v modernej dobe má držanie zlata pre mnohých investorov význam, aj keď sa od iných typov investícií výrazne líši.

Poistka na horšie časy.

Motivácia na nákup fyzického zlata by teda mala prameniť inde, ako vo vízii profitu. Práve fakt, že zlato je už dnes pre individuálnych investorov skôr alternatívnou investíciou je jeho veľkým benefitom. V čase kríz, teda v dobe, keď akciové trhy dosahujú minimá, má hodnota zlata tendenciu rásť, pretože strach zo straty majetku investorov motivuje ku nákupu bezpečných aktív. Častokrát sa teda utiekajú ku zlatu. Jeho hodnota je totiž vnútorná. Zatiaľ, čo centrálne banky tlačia peniaze, ktoré pomerne rýchlo strácajú hodnotu a na vývoj akciových trhov vplýva nespočetné množstvo vonkajších faktorov je zlato stále tým istým kovom, ktorého je na svete obmedzené množstvo a jeho ťažba sa spomaľuje. Hovoriť o zlate ako o protiklade k iným investíciám by bolo pravdepodobne prehnané. Môžeme ho však považovať za poistku, teda za niečo, čo má iné vlastnosti ako zvyšok nášho majetku a investičného portfólia. Argumentom v prospech držania zlata je aj jeho história. Od nepamäti bolo nositeľom hodnoty a nič nenasvedčuje tomu, že raz by sme ním mali pohŕdať. V neposlednom rade je dôležité spomenúť aj akúsi nezávislosť zlata ako nositeľa hodnoty. Nezáleží, v akej časti sveta sa nachádzate, či aká mena sa v danom štáte používa – zlato zostáva zlatom. Pre niekoho môže byť zaujímavé, že ho môžete vlastniť aj diskrétne. Anonymne, bez akýchkoľvek záznamov. Do akej miery je tento fakt pre vás rozhodujúci necháme na vás.

Medzigeneračné bohatstvo.

Zlato je vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam odolné proti starnutiu. Na rozdiel od iných komodít, ktoré sa opotrebovávajú, míňajú alebo sa vôbec nedajú dlhodobo uskladniť teda ponúka značnú výhodu. Rovnako je to aj s jeho hodnotou. Tú nedeterminujú bankári ani politici, ale práve jeho obmedzená zásoba na zemi. Je pre to ideálnym nositeľom medzigeneračného bohatstva. Garantujeme vám, že ak svojmu pravnukovi zanecháte zlatú tehličku, bude vám vďačný.

Tak koľko?

Asi vás neprekvapíme, ak povieme, že na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý investor má inú toleranciu voči riziku a tiež iné očakávania ziskov. Niekoho cieľom je majetok aktívne budovať, iný chce mať istotu, že z jeho bohatstva budú môcť benefitovať aj nasledujúce generácie. Vo všeobecnosti však odporúčame mať v zlate 5-15% svojho majetku, v závislosti od vašich cieľov a preferencií.

Ako to vyzerá v praxi?

Obrovská výhoda, ale zároveň drobná nevýhoda fyzického zlata je už v jeho názve. Reálne ho vlastníte, musíte ho teda uschovať, ideálne tak, aby ste mohli v noci kľudne spávať. Jednou z možností je platiť si za úschovu v banke. Takáto úschova sa však oplatí až pri väčšom množstve. Logicky, ak vlastníte zlato v hodnote 1000 eur a za úschovu ročne zaplatíte aj 200 eur, budete v strate. Takúto úschovu teda odporúčame skôr ľuďom, ktorých majetok v zlate sa pohybuje aspoň v desaťtisícoch.

Ak máte záujem o bezplatnú konzultáciu, neváhajte nás kontaktovať.

Pomôžme vám zanalyzovať vaše portfólio a pozrieme sa, či má nákup zlata pre vás význam.

 

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.