Návod na investovanie v čase neistoty a zmien.

8. marca 2022

Sme svedkami vojny na Ukrajine, ktorá vystriedala strach z pandémie koronavírusu. Ak by sme chceli opísať geopolitické, spoločenské a ekonomické dianie za posledné roky, slovo stabilita by veľa krát nezaznelo. Napriek tomu sa tento článok nebude niesť v negativistickom duchu. Ak je reč o peniazoch a investovaní, kde dnes hľadať istotu?

Vojna a akciový trh.

Ukrajina čelí vojnovému útoku zo strany Ruska, aký od Druhej svetovej vojny v našej blízkosti nemá obdoby. Investori sa snažia identifikovať, či ide z ekonomického pohľadu o celosvetový problém, alebo nie.

Americké akciové indexy zahŕňajúce väčšinu trhovej kapitalizácie zaznamenali poklesy. S&P 500 od decembra minulého roku klesol o 10%, čo je ale v dobe veľkej inflácie, vojnového konfliktu a rastúcich sadzieb Fedu menej, ako sme očakávali. Podobne sú na tom aj európske indexy. Takéto poklesy však nie sú ničím novým a zvyčajne nemajú dlhé trvanie.

Nie prekvapením, že oveľa horšie je na tom práve ruská ekonomika. Lukoil, Sberbank či Gazprom, klesli o 80-90%. Obyvatelia Ruska, ale aj Ukrajinci prejavili zvýšený záujem o kryptomeny, čo je vzhľadom na nejasnú budúcnosť krajín a ich mien pochopiteľné.

Rastúce ceny komodít nie sú žiadnym prekvapením.

Z historického pohľadu je rast cien drahých kovov, komodít a iných konzervatívnych aktív v čase krízy normálny. Ľudia a firmy sa boja o svoj majetok a tak robia v portfóliách zmeny za cieľom zníženia rizika. Inak to nie je ani v posledných dňoch.

Odborníci však odporúčajú sledovať dlhodobý výnos komodít, ktorý je v porovnaní s akciovým trhom len čiastkový. Aj v najbližšej dobe pravdepodobne môžeme očakávať nárast hodnoty zlata či iných drahých kovov a pokles cien akcií, ide však iba o dočasný stav, ktorý nie je dlhodobo udržateľný.

Inak to nie je ani pri rope, zemnom plyne či obilí, ktoré dnes považujeme skôr za špekulatívnu investíciu, keďže práve tieto aktíva veľmi citlivo reagujú na situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Neistota, vysoká inflácia a budovanie majetku

 

 

Na grafre vyššie môžeme vidieť, že akciový trh sa od roku 2009 dokázal vysporiadať s akoukoľvek situáciou, ktorá mohla pre nejedného investora predstavovať impulz na predaj svojich aktív. Strach a neistota z vojny je pre investorov nakupujúcich konkrétne akciové tituly opodstatnená, zvlášť pre tých, ktorý držia rizikové či menej stabilné akcie.

Keď je však reč o pasívnom investovaní do indexov, ktoré kopírujú ekonomiku, a váhy jednotlivých spoločností v indexe sa dynamicky menia, panika z krízy nie je z dlhodobého hľadiska opodstatnená.

Správny čas na začiatok investovania?

Množstvo klientov nám pokladá otázku, kedy je najlepší čas začať investovať. Ak ceny akcií klesajú, zaujíma ich, či ešte čakať s nákupom, a naopak, keď stúpajú, pýtajú sa, či už je na uzatvorenie obchodu neskoro. Tieto otázky sú však namieste len v prípade, že sa zaujímate o nákup jednotlivých spoločností a svoje portfólio aktívne spravujete.

Pasívne investovanie a dlhodobé budovanie majetku totižto stojí na inej filozofii. Podstatou je systematické investovanie do trhu či odvetvia ako takého, počas investičného horizontu, v ktorom niekoľkokrát dôjde k prepadom, ale aj nárastom cien. Výsledkom je teda postupné zhodnocovanie majetku poháňané zloženým úročením. V dobe prepadu nakupujete v „zľave“, zatiaľ čo pri raste trhu rastie aj hodnota vášho majetku.

V princípe ide o to, že ekonomika a akciové trhy majú z dlhodobého hľadiska vždy rastúci trend, a moment, v ktorom naň naskočíte, je z perspektívy dekády a viac skutočne zanedbateľný. Na otázku, kedy je najlepší čas začať investovať tak odpovedáme, že práve teraz.

Na záver by sme vám teda chceli v investovaní odporučiť len jedinú stratégiu, ktorou je konzistencia. Na svete zatiaľ nenastala kríza, z ktorej by sa trhy nespamätali.

Zdroje: Index SME, Denník E, TREND

Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás!
Ponúkame vám bezplatnú konzultáciu s jedným z našich investičných špecialistov.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.