Rozhovor: „Ponúkame viac odbornosti
 a menej obchodu. Vďaka tomu nám ľudia dôverujú.“

8. apríla 2022

Dnes sme si pre vás pripravili rozhovor s členkou nášho tímu – Nikol Polákovou, aby nám priblížila, aké je pracovať vo Phinance Slovensko a čo všetko kariéra u nás obnáša.

Nikol má 25 rokov a je externou študentkou managementu na Fakulte Managementu UK v Bratislave. Je absolventkou prvého kola Phinance Academy a spoluprácu s nami začala v novembri 2020.

Rozhovor viedol CEO Phinance Slovensko, Martin Novák.

Ahoj Nikol! Na úvod by som ti rád položil netradičnú otázku. Čo v tebe evokuje slovné spojenie Phinance Slovensko?

Pre mňa je Phinance v prvom rade spoločnosť, ktorá finančnému sprostredkovaniu na trhu vytvára dobré meno, keďže nie všetky spoločnosti túto prácu robia úplne korektne. Z toho častokrát pramenia aj predsudky, ktoré sa s našim biznisom spájajú.

Spomínam si, ako si nás na úvodných školeniach učil nie len to, ako by mali vyzerať kvalitné finančné služby, ale aj ako by to vyzerať nemalo. Páči sa mi, ako si nám od začiatku vysvetľoval naše hodnoty. Vždy som vnímala rozdiel medzi nami a spoločnosťami, ktoré finančnému sprostredkovaniu nerobia dobré meno, alebo tieto služby nerobia kvalitne.

Keďže sa v tomto biznise pohybuješ už istý čas, ako vnímaš samú seba a svoju doterajšiu cestu?

Keď som prišla do Phinance, moja finančná gramotnosť nebola na vysokej úrovni. Dalo by sa povedať, že som sa väčšinu vecí učila od základov. Na druhú stranu, od začiatku ma to veľmi chytilo a do financií som sa ponorila naplno. S odstupom času môžem povedať, že som sa v tejto téme našla.

Prečo si si vybrala prácu v tejto sfére? Z akého dôvodu si sa rozhodla uchádzať o prácu u nás?

V tom čase som práve zháňala prácu. Ponuku Phinance som našla klasicky, na profesii. Zaujalo ma v prvom rade vzdelávanie a celkový koncept Phinance Academy, ale tiež potenciál kariérneho rastu. Keďže sa rada učím nové veci, a o financiách som veľa nevedela, bola to pre mňa výzva. Chcela som to vyskúšať a dať tomu šancu.

Keď si spomenula vzdelávanie a Phinance Academy, ako spätne hodnotíš túto skúsenosť?

Musím povedať, že spôsob, akým je Phinance Academy postavená sa mi veľmi páči. Je zrozumiteľná aj pre laikov, takže sa ide úplne od základu, načo sa postupne nabaľujú profesionálnejšie vedomosti. Veľké plus je tiež praktický aspekt celého vzdelávania, bez zbytočných omáčok, priamo k veci. Phinance Academy mi určite dala kvalitný základ do mojej bežnej praxe.

V čase, keď si absolvovala Phinance Academy si už bola na Fakulte managementu. Školu zvládaš aj dnes, popri práci. Ako by si svoju skúsenosť zhodnotila z tohoto pohľadu? Je kariéra u nás vhodná aj pre študentov?

Pre mňa bola vždy kľúčová prioritizácia a time management. Dôležité je správne si rozdeliť čas. Ak v tejto kariére vidíš zmysel a si pre ňu zapálený, všetko sa dá:)

Veľkým benefitom je pre mňa aj flexibilita, ktorú práca vo Phinance ponúka. Ak sa potrebujem sústrediť viac na školu, napríklad v skúškovom období, nie je to žiadny problém.

Ako vnímaš svoje začiatky v praxi, svoj prvý kontakt s klientmi?

Veľmi dobre! Keďže som prvé stretnutia absolvovala s tebou a chcela som navnímať, ako pracuješ, bolo to pre mňa naozaj prínosné. Snažila som sa sledovať ako s ľuďmi komunikuješ, aké otázky im kladieš a ako má vlastne práca s klientom vyzerať.

Do praxe som tak prechádzala postupne. Po niekoľkých stretnutiach už som bola schopná viesť rozhovor sama a nadobudla som dostatočné sebavedomie. Úprimne, som vďačná, že som nebola len tak vhodená do vody. Keď sme to potrebovali, bol si nám oporou, a venoval si sa nám.

Spomínaš si na prvé stretnutia, ktoré si viedla sama? Aký si mala pocit? Čo tvoj prvý feedback zo strany klientov?

Feedback bol od začiatku veľmi dobrý, čo pripisujem tomu, že na mne bola vidieť zaangažovanosť a radosť z práce, ktorú robím. Tešilo ma, že som bola schopná zodpovedať otázky, ktoré klientom iní finanční sprostredkovatelia nezodpovedali. Oproti ostatným finančníkom ponúkame viac odbornosti a faktov a menej obchodu, čo bolo okamžite vidieť aj na reakciách a spätnej väzbe. Mala som pocit, že mi klienti prirodzene dôverujú, čo mi robilo veľkú radosť.

Kedy sa u teba dostavil prvý produkčný výsledok a začala si reálne zarábať?

Pomerne rýchlo, aj keď som mala na začiatku mierne komplikácie. Myslím si, že v tomto povolaní sa zárobky dokážu dostaviť pomerne skoro, no vždy záleží na angažovanosti, nasadení, ale aj na okruhu ľudí, v ktorom sa finančný sprostredkovateľ pohybuje. Networking je v našej práci skutočne dôležitý, ale to vo väčšine typov biznisu.

Záleží tiež veľmi na tom, čomu sa na začiatku máš možnosť venovať. Napríklad pri hypotekárnych úveroch je veľmi viditeľná finančná aj nefinančná pridaná hodnota, ktorú klientovi prinesiem, čím si vybudujem dôveru a otvorím dvere k ďalšej spolupráci.

Ako si buduješ portfólio klientov? Je jasné, že prvých zopár klientov sú väčšinou ľudia, ktorých poznáš. Ako si však na tom teraz?

Veľmi dobre fungujú odporúčania. Verím, že dobre odvedená práca a spokojnosť klienta je najlepšia reklama. Na druhú stranu, musela som sa tiež naučiť naozaj dobre komunikovať, či už osobne, alebo telefonicky. Ľudia totiž prirodzene veria prvému dojmu, ktorý je práve často cez telefón. Ak perfektne zvládaš komunikáciu a zároveň si odborníkom vo svojej oblasti, všetko ide jednoduchšie.

Phinance sa od začiatku snaží odlíšiť svojou filozofiou, focusom na klienta a nadštandardnými službami. Vnímajú to podľa teba tvoju klienti?

Na základe pozitívnej spätnej väzby si myslím, že to dokážu oceniť. Páči sa im v prvom rade priamočiarosť a transparentnosť, s ktorou sa pri mne stretávajú, ale tiež ľudský prístup a zrozumiteľné vysvetľovanie, na čo si vždy dávam pozor. Dôvodom je do istej miery aj aktuálna situácia na trhu vychádzajúca z úrovne finančného sprostredkovania za posledné desaťročia. Z mojej doterajšej skúsenosti, približne štyria z piatich ľudí mali svoje financie nastavené úplne zle, alebo vlastnili nevýhodné či zastarané finančné produkty.

Nechcem, aby to vyznelo príliš sebavedomo, ale skutočne sa málokedy stretnem s človekom, ktorému nedokážem pomôcť, pretože má perfektne optimalizované financie.

Ako vnímaš svojich kolegov a celý Phinance tím?

Podľa mňa sme v každý v niečom rozdielni, preto sa vieme dobre dopĺňať a tvoríme fajn kolektív, o čom vypovedajú nie len naše pracovné výsledky, ale aj teambuildingy 🙂

Veľmi podstatné je nielen to, že v rámci firmy ideme za rovnakým cieľom, ale osobnostne si tiež dobre rozumieme a považujeme sa za kamarátov aj mimo pracovných povinností.

Študuješ management a spomenula si, že v rámci job offeru na Profesii ťa zaujala aj možnosť kariérneho rastu. Chcela by si v budúcnosti viesť svoj vlastný tím? Aké ďaľšie príležitosti ti z tvojho pohľadu ponúka Phinance?

Doposiaľ som si skúsila iba lektorstvo, keď som dostala príležitosť viesť lekcie v rámci Phinance Academy. Na pozíciu teamleaderky som sa zatiaľ nedostala, ale verím, že všetko má svoj čas a raz sa dostaví aj takáto príležitosť. Je to jeden z mojich cieľov, keďže osobne mi robí radosť vidieť a podieľať sa na úspechu iných. Myslím si, že kariéra vo Phinance dáva ľuďom príležitosť plniť si svoje ciele a rásť, ako kariérne, tak aj osobnostne.

Bonusom kariéry vo financiách sú samozrejme nadštandardné zárobky, no to v žiadnom prípade nie je zadarmo. Ktokoľvek vám bude tvrdiť opak pravdepodobne klame.

Ako by si zhodnotila svoju cestu vo Phinance,  odkedy sme sa prvýkrát stretli až do dnes. Ako ťa táto práca zmenila? V čom vidíš najväčší posun?

Myslím si, že som sa zmenila najmä po osobnostnej stránke. Objavila som v sebe akéhosi podnikavého ducha, čo bolo pre mňa prekvapením. Netušila som, že raz ma bude lákať viesť svoj vlastný biznis. Nemyslela som si, že niečo podobné sa vo mne skrýva:) Určite som teraz cieľavedomejšia, mám jasnejšiu víziu a žijem s mindsetom, že keď niečo chcem a pracujem na tom, som schopná to dosiahnuť. Nie hneď, treba byť trpezlivý, ale po určitom čase sa dostaví úspech.

Na záver, čo by si odporučila ľuďom, ktorí sa vedia stotožniť s tvojim príbehom a chcú sa v kariére aj v živote posúvať dopredu?

Určite sa toho nebojte a využívajte príležitosti, ktoré sa vám ponúkajú. Verím, že nič nie je náhoda, a ak sa chopíte správnej šance, môže vám zmeniť život.

Ďakujem ti za rozhovor a želám ti veľa šťastia, ako v kariérnom, tak aj v súkromnom živote!

Aj ja ďakujem!

Ak uvažujete nad kariérou vo financiách a nebojíte sa na sebe pracovať,neváhajte nám napísať.
Radi sa s vami porozprávame o pracovných možnostiach!

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.