Ako správne nastaviť sporenie na dôchodok?

13. septembra 2017

Myslieť na to čo bude o pár rokov je v dnešnej dobe veľmi dôležité. Slováci na svoj dôchodok zvyčajne myslia až tesne pred odchodom do penzie. Prečo je správne sa na jeseň svojho života pripravovať už dnes?

Zoberme si, že priemerná hrubá mzda na Slovensku je 883 EUR a priemerný dôchodok 411,06 EUR. Jednoduchým matematickým prepočtom zistíme, že je to 46% z hrubej mzdy. Budúcnosť však nepočíta so zvýšením percentuálnej náhrady a väčšiu solidaritu môžeme očakávať v prvom pilieri.

Kedy je vhodná doba na začatie sporenia na dôchodok?

Sporiť je vždy najlepšie začať čím skôr. Čím skôr začneme, tým menší bude dopad na mesačný rozpočet. Zoberme si ako príklad 20 ročného človeka, ktorý začína sporiť na svoj dôchodok. Keď si odloží každý mesiac 30 EUR a jeho peniaze sa každý rok zhodnotia o 5%, tak do jeho dôchodku bude mať našetrených 58 000 EUR.

Ak by sa rozhodol šetriť až v štyridsiatke a chcel by dosiahnuť rovnakú cieľovú sumu, tak by musel odkladať až 100 EUR. Najhoršie je však, keď na dôchodok začne niekto myslieť pred svojou penziou a má už do dôchodku iba 5 rokov. Tento vek žiaľ už nepostačuje na zabezpečenie do penzie.

Kam je najlepšie investovať?

Možností je mnoho. Dôležitý je výber správnej voľby, od ktorej závisí akú sumu si našetríme. Za najdôležitejšie kritérium pri výbere vhodného investičného nástroja je doba sporenia. Najčastejšie doba sporenia predstavuje 15 a viac rokov, preto je najlepšie mať väčšinu úspor vložených v akciových fondoch.

Aby sme mali konkrétnejší pohľad na vývoj jednorazovej investície 100 USD do akcií, dlhopisov a peňažného trhu v roku 1985 vieme povedať, že konzervatívna investícia do štátnych pokladničných poukážok, inými slovami do peňažného trhu nestačila ani na pokrytie inflácie. V praxi to znamená, že daná investícia by sa nám znehodnotila. Vkladné knižky, sporiace účty a termínované vklady by v danom prípade pravdepodobne skončili ešte horšie, pretože sú na dlhé investičné horizonty úplne nevhodné.

Akcie a dlhopisy by v danom prípade priniesli omnoho lepšie zhodnotenie. Za posledných 15 rokov je vývoj na akciových trhoch veľmi kolísavý, avšak aj napriek tomu môžeme povedať, že investícia by sa skoro zdvojnásobila oproti dlhopisom. Na úkor akcií sa nám oplatí investovať do dlhopisov a peňažných investícií pár rokov pred dôchodkom, pretože sa tak vyhneme kolísaniu a výkyvom na trhu a ochránime tak majetok.

Ako zhodnotiť našetrené peniaze?

S našetrenými peniazmi môžeme nakladať viacerými spôsobmi. Jednou z možností je kúpa a prenájom nehnuteľnosti. Týmto pádom sa nám peniaze budú zhodnocovať a súčasne môžeme z týchto peňazí čerpať časť ako formu dôchodku. Zoberme si príklad nasporenej čiastky 58 000 EUR a zhodnotenie 2% ročne. Z takejto sumy môžeme čerpať po dobu 20 rokov mesačnú rentu 293 EUR. Renta má za úlohu minimalizovať rozdiel medzi mzdou počas života a dôchodkom, čo nám umožňuje udržanie rovnakej životnej úrovne.

Súkromné sporenie na dôchodok je v zahraničí bežnou súčasťou života a postupne sa stáva aj u nás. Najdôležitejšie je si uvedomiť, že čim skôr začneme tým menej peňazí nám stačí si odkladať, preto je zbytočné toto rozhodnutie odkladať. Začnite už dnes, naši špecialisti Vám nastavia presný plán.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.