Pozor! Zmeny cien poistného

9. novembra 2017

 

 

 

 

 

Ceny povinného zmluvného poistenia prišli na svoje dno. Ani súboj dvanástich poisťovní o motoristov nepriniesol ďalší pokles cien povinného zmluvného poistenia.

Na trhu prichádza zvyšovaniu priemerných cien povinného zmluvného poistenia. Deje sa to preto, že spôsobené odvodovým zaťažením poisťovní a celkovou stratovosťou biznisu poistenia áut. Keďže cenové súboje na trhu povinného zmluvného poistenia v ostatných 12 rokoch stlačili ceny na veľmi nízku úroveň, jednu z najnižších v Európe, a to sa niekedy odzrkadlilo aj na kvalite služieb a plnenia poistných udalostí. Prišiel čas, aby aj tento poistný produkt znamenal nielen prevzatie rizika, ale aj primeranú mieru profitability pre poisťovne, pre ktoré bol i je tento produkt často neziskový, dokonca stratový.

Ak porovnáme ceny jednotlivých poisťovní tak z toho vyplýva, že motoristom sa oplatí poobzerať sa aj po ponukách konkurencie. Odborníci však motoristom radia, aby si nehľadali poistku len podľa ceny.

PZP už pritom nie je len o zákonnej poistke a pripoistenia by si mali všímať predovšetkým tí, ktorí nemajú havarijné poistenie. Štatistiky hovoria, že na Slovensku jazdia bez havarijnej poistky štyria z piatich majiteľov áut.
Aké pripoistenia si zvoliť k PZP?

Zrážka so zverou: Vysoká lesná zver je na Slovensku premnožená, zrážky so zverou sú oveľa frekventovanejšie ako kedysi. Ak zrazíte diviaka, ale aj statnú jelenicu, je možné, že budete musieť dať opraviť polovicu auta. Bez pripoistenia je obrovský výdavok a toto poistenie stojí približne 15 eur ročne (pri poistnej sume 4 000 eur).

Prírodné živly: Pripoistenie proti povodni, zosuvu pôdy, víchrici a požiaru a pri poistnej sume približne 3 000 eur je cena poistenia asi 10 eur ročne. Niektoré poisťovne majú vybrané živly v základnom balíku PZP dokonca bez príplatku.

Poistenie proti zlému stavu vozovky: Keď si na výtlku v zime ohnete disk a preseknete pneumatiku, vymáhať peniaze od správcu cesty môže byť nekonečný príbeh. Pripoistením ušetríte nervy aj čas a stojí asi 10 eur ročne (poistná suma 1 000 eur).

Poistenie právnej ochrany: V sporoch okolo auta môže ísť o tisíce eur a toto pripoistenie vám zaručí advokáta a pokryje súdne a znalecké poplatky. Zíde sa vám najmä v zahraničí, kde dostanete tlmočníka aj advokáta a cena je asi 48 eur ročne (poistná suma 35 000 eur).

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.