Istota nie len na doma. Prečo je rozumné poistiť si svoju domácnosť?

3. júla 2020

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že pre úplnú ochranu svojho bývania nestačí mať poistenú len nehnuteľnosť. Aj keď dnes na trhu existujú komplexné riešenia, ktoré zahŕňajú poistenie nehnuteľnosti, domácnosti a aj zodpovednosti za spôsobenú škodu, nie je to pravidlom. V tomto článku vám vysvetlíme, na čo poistenie domácnosti slúži, čo všetko kryje a prečo je podľa nás rozumnou voľbou.

Nie je poistenie ako poistenie.

Ako to už u nás býva zvykom, nie všetko je jednoduché a na prvý pohľad jasné. Vo svete poistenia už vôbec nie. Ak sa rozhodnete chrániť svoj domov, vo väčšine prípadov je potrebné uzavrieť nie jednu, ale rovno dve zmluvy. Reč je o poistení nehnuteľnosti a poistení domácnosti. Aký je medzi nimi rozdiel?

Poistenie nehnuteľnosti

Už z názvu vyplýva, že poistenie nehnuteľnosti zahŕňa základy, múry, okná či inžinierske siete – nejde teda o vybavenie domácnosti. Naše obydlie chráni najmä pred požiarom, živelnými katastrofami, akými sú napríklad povodeň či zemetrasenie, víchrica alebo lavína. Ak sa rozhodnete vziať si hypotekárny úver na financovanie nehnuteľnosti, banka od vás bude požadovať poistenie nehnuteľnosti minimálne vo výške úveru.

Poistenie domácnosti

Poistenie domácnosti sa týka hnuteľných vecí, akými sú zariadenie domácnosti, nábytok alebo cenné predmety. Zahŕňa taktiež všetku elektroniku, či oblečenie, ale aj mnoho iného. Jeho cieľom je chrániť majetok poistenca takým spôsobom, aby bol v prípade poistnej udalosti schopný vrátiť svoje obydlie do pôvodného stavu. Taktiež zahŕňa škodu spôsobenú krádežou, či lúpežou. Množstvo poisťovní však okrem krytia zariadenia nehnuteľnosti ponúka aj iné zaujímavé benefity.

Ukradnutý bicykel

Kvalitné poistenie domácnosti vám vie refundovať aj krádež bicykla. Poisťovne väčšinou vyžadujú, aby boli prekonané jedna až dve prekážky, ako napríklad zámky alebo dvere. Čiže ak máte svoj bicykel v pivničnej kobke a príde k odcudzeniu, môže sa vám hodiť dobrá poistka domácnosti. Čo ak vám ukradnú bicykel napríklad na hrádzi keď si sadnete do bufetu na občerstvenie? Vtedy sa vám hodí vynikajúca poistka domácnosti. Sú poisťovne, ktoré refundujú krádež bicykla aj v takýchto prípadoch, stačí ak ste mali bicykel na reťazi.

Aké ďaľšie výhody so sebou prináša poistenie domácnosti?

Domácnosť tvoríme samozrejme aj my, ľudia. Keďže nikto z nás nie je dokonalý, z času na čas sa stane, že nedopatrením spôsobíme škodu sebe alebo iným ľuďom. Môže ísť o rozbitie vázy v obchode, vytopenie susedov žijúcich o poschodie nižšie ale v horších prípadoch aj rozšírenie požiaru z nášho obydlia na iný dom či byt. Aj tieto udalosti vo väčšine prípadov kryje poistenie domácnosti. Treba sa však mať na pozore – v niektorých poisťovniach ide o pripoistenia, za ktoré samozrejme zaplatíte. Preto je dobré naštudovať si, čo daná poistka kryje a vybrať si takú, ktorá zahŕňa všetko potrebné.

Zodpovednosť z nehnuteľnosti

Zahŕňa akúkoľvek škodu na zdraví a majetku tretím osobám, ktorú spôsobí samotná nehnuteľnosť. Môže ísť o spomínané vytopenie susedného bytu, rozšírenie požiaru na susedné domy, môže vám z vašej strechy padnúť ťažký sneh, ktorý padne na susedovo auto a preliači mu strechu. Je veľa prípadov, kedy vám toto poistenie môže pomôcť.

Zodpovednosť z domácnosti

Zahŕňa občiansku zodpovednosť členov domácnosti. Napríklad, ak sa vám alebo ostatným členom domácnosti podarí spôsobiť škody na cudzom majetku alebo zdraví. Ak vaše dieťa nedopatrením rozbije susedom televízor, alebo oškrie cudzie auto, poisťovňa sa postará o krytie škody. Čo však málo ľudí vie, poistka zahŕňa aj škody spôsobené naším domácim zvieraťom. Ak teda máte doma jedovatého hada či bojové plemeno psa, možno sa treba zamyslieť 🙂

O starosť menej? Asistenčné služby k poisteniu domácnosti.

Poisťovne častokrát k poisteniu domácnosti ponúkajú aj takzvané asistenčné služby. Je dobré informovať sa, na čo všetko máte v rámci poistky nárok. V tomto prípade ide o vskutku zaujímavé výhody. V závislosti od poisťovne sa asistenčné služby môžu líšiť, v princípe však ide najmä o:
• Pomoc pri vymknutí sa
• Pomoc pri havarijných situáciách
• Inštalatérske či elektrikárske práce
• Dezinfekcia domácnosti, čistenie komínov …

Aj pri poistení domácnosti pozor na podpoistenie!

V princípe to funguje rovnako, ako pri poistení nehnuteľnosti. Ak je vaša domácnosť podpoistená, bude vám vyplatený len zlomok škody, ktorú poistná udalosť spôsobí. O probléme podpoistenia sa viac dočítate tu.

Koľko vás to bude stáť?

Pri poistení domácnosti existuje niekoľko faktorov ovplyvňujúcich cenu poistenia. Keďže každá poisťovňa má mierne odlišné kritériá uplatňovania, je dobré mať aspoň základný prehľad a zvoliť si tú, ktorá vám ponúkne najvýhodnejšie podmienky. Dôležitým faktorom je v tomto prípade najmä poloha vašej nehnuteľnosti. Niektoré oblasti sú rizikovejšie ako iné, čo poisťovňa, samozrejme, zohľadní.

Odporúčame vám dať si pozor – poisťovne nie sú práve najtransparentnejšie inštitúcie. V prípade nejasností neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí zanalyzujú vašu situáciu a vyberú pre vás najvýhodnejšie riešenie.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.