Novinka v PZP: Platíte toľko, koľko najazdíte.

10. júla 2020

Union ako prvá poisťovňa na Slovensku zavádza nový systém PZP. Výška poistného bude po novom závisieť aj od počtu najazdených kilometrov. V zahraničí pritom ide o zaužívanú prax.

Krok, ktorý podnikla poisťovňa Union, je pritom nanajvýš logický. Ak za rok najazdíte menej ako 5000 kilometrov, ušetríte približne 30% z poistného.

Od čoho závisí výška povinného zmluvného poistenia?

O výške poistného v prípade povinného zmluvného poistenia automobilu rozhoduje viacero faktorov. Najdôležitejšími sú technické parametre vozidla, teda objem valcov, maximálny výkon, ale tiež rok výroby. Záleží aj na veku vodiča. Ak do rovnakej poisťovne prídu dvaja ľudia s rovnakým autom, no rozdielnym dátumom narodenia, s najväčšou pravdepodobnosťou dostanú aj rozdielnu výšku poistky.
Dôvod je jednoduchý – starší, a teda skúsenejší vodiči, jazdia štatisticky bezpečnejšie. V neposlednom rade rozhoduje aj bydlisko vodiča. Ľudia z väčších a frekventovanejších miest zaplatia viac ako tí, ktorí žijú pri mestách s menej exponovanou dopravou.

Ak však jazdíte bez nehôd, vo väčšine poisťovní vás odmenia zníženou cenou poistného. Pri zmene poisťovne si teda nezabudnite vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Ušetríte tak zopár desiatok eur.

Kto na novom systéme ušetrí?

Zľava sa vás týka, ak ročne nenajazdíte viac ako 5000 kilometrov. Táto hranica bola zvolená na základe štatistík škodovosti tak, aby poisťovňa neprerobila. Riaditeľ Unionu Michal Špaňár v rozhovore pre INDEX SME uvádza , že takých vodičov je na Slovensku 300-tisíc a denne v priemere najazdia maximálne 13 kilometrov.

Pôjde tak hneď o niekoľko skupín obyvateľov. Ušetria najmä dôchodcovia, ľudia jazdiaci len po meste, ale napríklad aj rodiny, ktoré vlastnia viacero vozidiel. Ak vám jedno auto väčšiu časť roka stojí v garáži, nemusíte zaň platiť plnú sumu.

Ďalším typickým príkladom sú špecifické typy vozidiel, napríklad karavany či terénne autá, ktoré prevetráte len párkrát do roka.

Bežná poistka rodinného auta sa pohybuje okolo sumy 100 eur ročne, za jedno auto tak v priemere ušetríte okolo 30 eur.

 

 

 

Ako to celé funguje?

Na začiatku poistného obdobia odhadnete počet kilometrov, ktorý za rok najazdíte. Na základe vášho odhadu vám poisťovňa stanoví cenu PZP. Pomocou aplikácie následne odošlete fotku tachometra s aktuálnym stavom kilometrov kvôli overeniu pravdivosti.

Vašou povinnosťou po roku bude odoslať fotku s aktuálnym stavom najazdených kilometrov, a to tri dni pred výročným dňom. Ak tak neurobíte, poisťovňa vám neuzná zľavu. Rozdiel budete musieť samozrejme doplatiť.

Ak prekročíte hranicu 5000 kilometrov, nečaká vás však žiadna „pokuta“. Doplatíte iba rozdiel medzi klasickým poistným a tým zľavneným.

Rozpráva sa aj o zavedení takzvaných pásiem najazdených kilometrov. Michal Špaňár pre INDEX hovorí, že to je v pláne, otázkou však zostáva, či to bude po tisíckach alebo dvoch tisíckach kilometrov. Výsledkom budú cenové zóny poistného. Podľa nášho názoru ide o rozumný krok, ktorý Unionu prinesie významnú výhodu medzi konkurenciou. Na druhej strane môžeme očakávať, že podobná ponuka príde aj od iných poisťovní. Uvidíme kedy.

Poistné bude dlhodobo rásť.

Ceny opráv sa posúvajú nahor, inak to nie je ani pri náhradných dieloch. Bolo by naivné myslieť si, že na poistnom sa to neodzrkadlí. S cenou PZP na tom ale vôbec nie sme zle. Pre porovnanie, v USA je priemerná cena ročného poistenia auta okolo 1500 dolárov. V New Yorku to môže byť až 2700 dolárov.
Ak teda vlastníte vozidlo, ktoré ročne najazdí pod 5000 kilometrov, v priemere ušetríte takmer tretinu. Aj keď nejde o veľkú sumu peňazí, zo strany poisťovne ide o rozumný krok. Ostáva iba čakať na reakciu konkurencie.

Investovanie pre deti

Každý rodič sa snaží dať svojim deťom to najlepšie. V snahe zaistiť im lepšiu budúcnosť rieši veľa otázok ohľadom správneho druhu sporenia. V dnešnom článku si ukážeme výhodnejšie alternatívy tvorby kapitálu pre deti.